Blog

Začiatok jari je pre záhradkárov veľmi rušným obdobím. Prichádza čas na obnovu záhrady po zimnom spánku. Príprava a plánovanie výsadby znamená veľa práce, na ktorej bude závisieť kvalita úrody alebo vzhľad trávnika behom celej sezóny.

Príprava trávnikov

Trávnikárov rok štartuje spravidla v marci, kedy mráz a chlad definitívne zmiznú a záhrada sa začína prebúdzať k životu. Po zime je nutné odstrániť z povrchu opadané vetvy, lístie, burinu alebo iné väčšie nečistoty. Následne je potreba pôdu prevzdušniť, aby sa hlbšie vrstvy dostali na povrch, čo obmedzí rast buriny, a zároveň umožní lepšie vsiaknutie vody do spodných vrstiev pôdy. Prácu vám uľahčí použitie záhradného kultivátora, ktorý prevzdušní pôdu a pripraví ju tak na siatie. Taktiež nesmieme zabudnúť na opravu prázdnych miest. Aby bol trávnik do leta rovnomerný a hustý je potreba vysiať trávne semeno už začiatkom jari.

Pôdu jemne rozhrabte a nasypte rovnomernú vrstvu trávneho osiva. Semená dobre zalejte. Aby ste semená ochránili, môžete pôdu prikryť jemnou vrstvou sena. Takto odradíte vtáky od toho, aby si na semenách trávy pochutnali, a tiež tým zabránite odplaveniu semien pri dažďoch. Pridajte hnojivo s vyšším obsahom fosforu, aby ste podporili rast nových koreňov. Prvé klíčky budú vidieť v priebehu dvoch až troch týždňov v závislosti na počasí,“ prezrádza David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach. Správna príprava a výber vhodnej trávnej zmesi môže ovplyvniť úspech celej sezóny. Nezabudnite aj na pravidelnú starostlivosť a údržbu, ktorá zahŕňa zalievanie a hnojenie. Pokiaľ je jar teplá a neprší, je nutné trávnik zalievať aj trikrát denne. Dôkladným plánovaním a starostlivosťou sa vaša záhrada stane krásnym a plodným miestom po dobu celej jari a leta.

Ako založiť vyvýšený záhon.
Zdroj foto: Hornbach

Založenie vyvýšeného záhonu

Po príprave trávnika prichádzajú na rad záhony. Vyvýšené záhony nie sú žiadnou novinkou. Je to skvelá voľba do každej záhrady, najmä pri nedostatku miesta. Zvýšený záhon podporuje rýchly rast vďaka teplu z pôdy a vrstvenej štruktúre. Ponúka taktiež lepšiu ochranu pred burinou, slimákmi a hlodavcami. A čo je úplne najlepšie? Nemusíte sa hrbiť a nemusíte ho každoročne prekopávať, pretože vyvýšený záhon sa ľahko udržuje.

Naplniť vyvýšený záhon len zeminou nestačí, inak sa stráca skutočná výhoda – tlenie. Teplota pôdy a celková výhrevnosť vo vyvýšenom záhone zaisťuje dobré podmienky pre rast. Tento záhon funguje aj ako kompostér, ktorý recykluje záhradný odpad, zvyšky rastlín, posekanú trávu a organický odpad, čo vedie k bohatej úrode. „Vyvýšený záhon pre okrasné rastliny sa vrství inak ako vyvýšený záhon pre ovocie a zeleninu,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Optimálne podmienky pre ovocie a zeleninu vytvoríte vrstvením materiálov. V spodnej časti záhonu použite hrubý materiál, ako sú vetvy a smerom nahor vrstvy postupne zjemňujte. Pokiaľ máte drevený vyvýšený záhon je dobré steny záhonu pokryť jazierkovou alebo bublinkovou fóliou. Ako základ pre záhon položte vrstvu tenkých vetví, ktorá umožní odtok vody a cirkuláciu vzduchu. Táto vrstva sa časom zrúti, preto ju dobre zhutnite. Vrstvu chrastia pokryte posekanou trávou alebo obrátenými drňami, ktoré pomáhajú rastlinám rásť.

Ako založiť vyvýšený záhon.
Zdroj foto: Hornbach

Strednú vrstvu vyplňte polo rozloženými rastlinnými zvyškami, záhradným odpadom a posekanou trávou, napríklad lístím a odrezkami z kríkov. Aplikujte prírodný biostimulant tvorený baktériami a hubou Trichoderma, ktorá podporuje rast a bohatú úrodu rastlín. Nakoniec použite pôdu pre vyvýšené záhony alebo výsevnú pôdu, pokiaľ chcete vysádzať mladé rastliny zeleniny alebo bylinky.

Vyvýšený záhon s okrasnými rastlinami je ideálny ako zástena súkromia alebo rozdelenie terasy, a jeho vytvorenie je naviac veľmi jednoduché. Najprv vytvorte drenážnu vrstvu z keramzitu alebo kamienkov, ktorá zabráni zamokreniu. Na túto vrstvu položte záhradnú textíliu, ktorá oddelí pôdu od drenáže. Nakoniec naplňte záhon zeminou prispôsobenou okrasným rastlinám, ktorá poskytne správne živiny a umožní rastlinám prospievať. Akonáhle je záhon naplnený, ušetríte si každoročné okopávanie. Hnitie spôsobuje, že záhon ročne prepadne o 10 až 20 cm, ak na jar vyrovnáte tento rozdiel zeminou a kompostom. Každých 5 rokov záhon znovu prevrstvite.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.