Blog

Rozhovor s Jankou Gurníkovou, autorkou projektu Ajurvéda Online – Ajurvéda pre moderné ženy, kde poskytuje ženám návody, ako žiť podľa poznania ajurvédy, jogy a aromaterapie zdravý, šťastný a plnohodnotný život.

Ako ste sa dostali k ajurvéde a čo vás na tom najviac oslovilo?

Od mlada som vnútorne cítila, že raz bude mojou profesiou intuitívna práca so ženami, ktorá sa bude niesť v duchu spojenia prírodného, ozdravného, ženského až magického. Nevedela som, samozrejme, v akej konkrétnej forme, pretože v čase svojho dospievania som ani netušila, že niečo také ako ajurvéda existuje. K jej poznaniu som sa dostala po skončení vysokej školy v Prahe. Akademicky mám totiž literárnovedné vzdelanie a na vysokej som sa venovala medziiným indickej literatúre. Mojím prvotným zámerom bolo štúdium sanskritu.

Oslovila ma najmä praktickosť a funkčnosť ajurvédy. Sama som ňou začala žiť, cítila sa skvelo, všetko dávalo zmysel. 

Možnosť takéhoto vzdelávania som však nenašla. Ani v Prahe. Na internete som ale natrafila na Školu ájurvédské medicíny pod vedením Pavla Hlôšku. Dočítala som sa, že ajurvéda má čo dočinenia s Indiou, táto náuka bola často označovaná i ako „tradičná indická medicína”. Tak som sa prihlásila. V škole som bola najmladšia. Asi tak o dekádu mladšia, než bol vekový priemer spolužiakov.

Oslovila ma najmä praktickosť a funkčnosť ajurvédy. Sama som ňou začala žiť, cítila sa skvelo, všetko dávalo zmysel. Absolvovala som všelijaké možné programy a kurzy, aby som svoj rozhľad týkajúci sa ajurvédy rozšírila. Neskôr som ako 26-ročná vycestovala do Indie. Mala som v tom čase „na svojom konte” vyše tucet certifikátov, ktoré som na ceste svojho profesijného rastu „nazbierala”.

V Indii som mala nielen skvelých učiteľov jogy, filozofie, pranajámy, ale našla som si i učiteľa ajurvédy, ktorý ma v Hemadri Ayurveda Centre na brehu Gangy naučil ajurvédskym terapiám, masážam a očistným technikám. Zhoda náhod ma tiež priviedla k rishikeshskému majstrovi Shivovi, ktorý mi predstavil techniky reiki.

ROZHOVOR Janka Gurníková: Ajurvéda ponúka ženám úžasné nástroje ako znovuobjaviť vnútornú silu
Zdroj foto: Archív JG

Všetko som to do seba nasávala, až prišiel čas naučené pomaly zdieľať s ostatnými. Ten správny okamih prišiel v roku 2017, keď som sa už nadobro presťahovala naspäť pod Vysoké Tatry, začala viesť hodiny jogy v lokálnych štúdiách a najmä – začala o ajurvéde prednášať.

Cestovala som po Slovensku s pripravenými prednáškami o základoch ajurvédy a očistných technikách. S touto činnosťou som prestala až krátko pred narodením dcéry. Potom prišla pandémia, potom druhé dieťa a tak som pár rokov strávila doma. To bol ten čas, kedy som sa rozhodla, že budem ajurvédu šíriť skrze online svet. Spočiatku to bola výzva, ale so správnymi mentormi to bola zároveň dobrodružná cesta, ktorú som si užívala.

Výnimočnou vlastnosťou ajurvédy je, že nemá vedľajšie nežiadúce účinky, ale vždy len vedľajšie benefity.

Keď som v roku 2021 začala na česko-slovenskom trhu ponúkať online kurzy ajurvédy, mnohé ženy to privítali nadšene a doposiaľ sú mojimi „srdcovými” klientkami. Skrze môj projekt AJURVÉDA ONLINE – AJURVÉDA PRE MODERNÉ ŽENY sprostredkúvam ženám rôzne online kurzy ajurvédy, ktoré im pomáhajú zapojiť múdrosť ajurvédy do bežného života. Dobre si totiž uvedomujem, že nie každá má možnosť študovať roky ajurvédu pod vedením učiteľa alebo na pár mesiacov vycestovať do Indie, kde by sa mohla s autentickou ajurvédou zoznámiť. A pritom jej poznanie nám môže značne zmeniť život.

Existuje krásne príslovie, ktoré rada používam: „Výnimočnou vlastnosťou ajurvédy je, že nemá vedľajšie nežiadúce účinky, ale vždy len vedľajšie benefity.“

Prečítajte si aj: Martina Schindlerová: Život nás postrkuje k pravde, a keď nepočúvame, prichádzajú tvrdé kopance

Akú životnú premenu ste sama prešla vďaka aplikácii ajurvédskych princípov?

Ľudia často očakávajú ako odpoveď na túto otázku, príbeh o tom, ako som sa vďaka poznaniu ajurvédy dostala z nejakej vážnej choroby a na základe osobnej skúsenosti sa ju rozhodla šíriť ďalej. Taký príbeh ale nemám. Mala som to šťastie, že som od mlada počúvala svoje túžby a volania duše a to ma priviedlo k štúdiu ajurvédy v pomerne mladom veku. Pomerne skoro som tiež zistila, že to je niečo, čomu sa chcem v živote profesionálne venovať. Cesta do Indie, kde som absolvovala ďalšie vzdelávanie v ajurvédskom centre na brehu Gangy, pôsobenie ako lektorka jogy, absolvovanie všemožných sebarozvojových kurzov – týmito krokmi som vedome smerovala svoj život.

Mala som to šťastie, že som od mlada počúvala svoje túžby a volania duše a to ma priviedlo k štúdiu ajurvédy v pomerne mladom veku.

Dnes som dospelá žena, partnerka, mama dvoch detí, podnikateľka a naplnený život, ktorý vediem, je možný len vďaka tomu, že som sa raz dávno rozhodla o túto starobylú náuku zaujímať. V osobnom živote mi to pomohlo byť viac v súlade so sebou, byť tolerantnejšia k iným, možno inak pristupovať k výchove detí. Vďaka tomu, že to, čo učím, aj žijem, mám dostatok energie na dosiahnutie všetkých svojich ambícií a cieľov. Dokonca mám dostatok energie na to, aby som skrz svoju prácu k tomu nabádala aj tisíce ďalších žien.  A nádherné príbehy zmien ich životov – to je to, prečo som šťastná, že som sa na túto cestu ajurvédy vydala. Príbehy o tom, ako sa na prahu 60tky cítia konečne sebavedomé a spokojné samé so sebou. Alebo o tom, že sa už po pár dňoch nejakého mnou vedeného online programu dostali z bludného kruhu nadváhy a únavy a cítia sa „ako nový človek“.

Aké sú podľa vás tri najdôležitejšie princípy ajurvédy, ktoré by každá žena mala poznať?

Za mňa tým prvým je uvedomenie si, že každá žena je jedinečná a preto nie je dôvod sa porovnávať. Túto jedinečnosť určuje pomer jednotlivých živlov, ktoré utvárajú našu konštitúciu. Pomer jednotlivých prvkov určuje naše telesné a duševné uspôsobenie, v ajurvéde tomu hovoríme prakrti. Prakrti je pravá povaha každého človeka. Prakrti je nemenná, je to nastavenie konštitúcie, ktoré je dané v okamihu počatia. A čo je ešte dôležité, každá bytosť je obdarená takou prakrti, takým konštitučným stavom, ktorý jej umožní realizovať sa v tomto svete práve tak, ako by sa realizovať mala. Alebo jednoduchšie povedané – akýmkoľvek konštitučným typom ste, ste práve takým, ktorý má všetky predpoklady na to, aby ste žili naplnený a harmonický život a dosiahli svoju osobnú dharmu, svoju individuálnu cestu. Žiaden konštitučný typ nie je horší alebo lepší – sme kombináciou presne takých prvkov, ktoré v tomto živote potrebujeme.

Druhým dôležitým princípom je uvedomenie, že strava je základom zdravia. Ajurvéda zdôrazňuje, že jedlo je našou prvou medicínou. To, čo jeme, ovplyvňuje naše telo, myseľ aj emócie. Prakticky to znamená, že sa snažíme stravovať v súlade s ročnými obdobiami a teda energiami, ktoré panujú v prírode. Preferujeme čerstvé a lokálne potraviny. Zohľadňujeme, aby naša strava obsahovala všetkých šesť chutí. Jeme vedome a s vďačnosťou, v čistom prostredí bez rôznych vyrušení a podnetov, používame kvalitné korenia. A rada tiež prízvukujem, že najdôležitejšou ingredienciou pri príprave jedla je láska.

V skutočnosti sebaláska nie je luxus, ale nevyhnutnosť. 

A za tretiu najdôležitejšiu vec súvisiacu s ajurvédou pokladám poznanie, že vitalita a dostatok energie nie sú možné bez sebalásky a starostlivosti o seba. Aj keď je to pre niektoré ženy výzva prejavovať si dostatok sebaláskavého prístupu, v skutočnosti sebaláska nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Je zásadné venovať sa sebe pravidelne. Nie až vtedy, keď „už horí”. Keď nám telo vypovedalo službu, odpadli sme od únavy v práci, dostali sa pod nôž chirurgovi, zistili, že už v živote nestihneme to, čo sme chceli, lebo náš zdravotný stav nám to neumožní. Keď hovoríme o ajurvéde, musíme mať na pamäti, že je to predovšetkým vynikajúci spôsob, ako sa preventívne starať o seba, svoje telo a zdravie. Pomôže, ak si zavedieme malé každodenné rituály, napríklad vo forme olejovej masáže či šálky bylinného čaju. Nájsť si pár minút denne na relax, meditáciu alebo čítanie dokáže zázraky. A v neposlednom rade naučiť sa vravieť „nie“ veciam, ktoré nám neprospievajú.

Kto alebo čo je vašou najväčšou inšpiráciou?

Mojou najväčšou inšpiráciou je predstava žien, ktoré si uvedomujú svoju hodnotu a odvážne stúpajú do svojej sily. To je téma, ktorú často komunikujem aj v mojej online komunite. Vnímam, že žijeme v období, keď sa žena stáva líderkou novej doby – nie tou, ktorá musí dominovať, ale tou, ktorá inšpiruje svojou vnútornou rovnováhou, autentickosťou a schopnosťou tvoriť harmóniu. Táto predstava je pre mňa hnacím motorom v osobnom aj profesijnom živote.

To, čo ma v mojej práci najviac poháňa, je myšlienka, že každá žena má v sebe obrovský potenciál.

To, čo ma v mojej práci najviac poháňa, je myšlienka, že každá žena má v sebe obrovský potenciál. Moja úloha je byť sprievodkyňou, ktorá pomáha ženám znovuobjaviť ich vlastnú silu. Ajurvéda ponúka úžasné nástroje – od práce s telom cez stravu až po starostlivosť o myseľ a dušu – ktoré ženám umožňujú spojiť sa so sebou na hlbšej úrovni. Zároveň verím, že keď žena nájde svoju vnútornú rovnováhu, má schopnosť inšpirovať a pozitívne ovplyvniť svoje okolie. To je pre mňa líderka novej doby – žena, ktorá nepotrebuje dokazovať, kto je, ale žije svoju pravdu, a tým mení svet. A ja sa snažím nielen pomôcť ženám objaviť túto cestu, ale byť aj sama jej živým príkladom.

Janka Gurníková leží na boku, s tetovaním na ruke, oblečená v zelenom tielku, vyžarujúca pokoj a sebavedomie.
Autentickosť a harmónia: Janka Gurníková ukazuje cestu k rovnováhe. Zdroj foto: Archív JG

Ajurvéda nie je ružová tabletka s instantných účinkom, ktorá by nás dokázala zbaviť ťažkostí, ktoré sme si spôsobili niekoľkoročnou ignoráciou potrieb svojho tela.

S akými najčastejšími problémami sa na vás ženy obracajú a ako im pomáhate?

Nakoľko moja práca prebieha z drvivej väčšiny online a teda často nemám s klientkami osobný fyzický kontakt, jednoznačne nie je v mojich možnostiach riešiť závažné zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, či chronické ťažkosti, ktoré ženy riešia dlhodobým užívaním liekov. To by som chcela ozrejmiť už v úvode tejto odpovede. Ajurvéda nie je ružová tabletka s instantných účinkom, ktorá by nás dokázala zbaviť ťažkostí, ktoré sme si spôsobili niekoľkoročnou ignoráciou potrieb svojho tela. Zároveň však existuje široké spektrum ťažkostí, s ktorými viem ženám pomôcť, pretože ešte nedospeli do vyššieho štádia nerovnováhy a dá sa pomerne jednoducho vyriešiť zmenou stravy, režimu a životosprávy. Sú to problémy ako neustála únava, tráviace ťažkosti, nadváha, nespokojnosť so sebou, redukcia stresu. Väčšinu z toho sa podarí úspešne vyriešiť napríklad počas programu ajurvédskej očisty.

A potom je tu túžba žien jednoducho skvalitniť svoj život, ktorá nemusí stále vyvierať z nejakého konkrétneho zdravotného problému. Ale ženy sa chcú napríklad naučiť variť a stravovať sa v súlade s ajurvédskymi princípmi a preventívne tak pre seba niečo robiť. Alebo už sú vo veku 50+, vnímajú, že ich telo i celkové fungovanie sa mení a chcú s tým niečo urobiť, aby podporili svoju dlhovekosť. Aj to je cesta ako sa dostávajú k ajurvéde v mojom podaní a k mojim programom či knihe.

Aké konkrétne kroky odporúčate ženám, ktoré chcú začať s ajurvédskou premenou svojho života?

Prečítať si moju knihu 🙂 a potom odporúčam začať vecami, ktoré daná žena vníma ako najjednoduchšie. S ajurvédou som zoznámila už tisíce žien a tak viem z vlastnej skúsenosti povedať, že u každej je to niečo iné. Na začiatok však odporúčam zamyslieť sa nad tým, ako to v živote máme. Ako sa cítime po väčšinu dní, ako spávame, ako nám funguje trávenie. A zamerať sa na oblasť, v ktorej chceme urobiť nejakú zmenu.

Kniha „Ajurvéda pre moderné ženy“ od Janky Gurníkovej s kvetmi na bielom stole.
Kniha Janky Gurníkovej: „Ajurvéda pre moderné ženy“. Zdroj foto: Archív JG

Ak sa väčšinu dní žena cíti unavene a bez energie, prvým krokom by malo byť vyladenie denného režimu. Ajurvéda odporúča skoré ranné vstávanie, ešte pred východom slnka, a uľahnutie do postele pred 22.hodinou. Ďalej platí, že najdôležitejším jedlom dňa je obed a ten by mal byť konzumovaný pravidelne v rovnaký čas, na poludnie, keď je náš tráviaci oheň najvýkonnejší. Pomôže tiež vedomé rozhodnutie eliminovať čas strávený za počítačom či s mobilom v ruke. Namiesto toho si nájsť chvíľku ticha pre seba. Chvíľku, kedy nemusí nič robiť, ale len tak byť. Pokojne oddychovať. Pretože oddych nie je strata času, ale nutnosť.

Ak zle spáva, odporúčam, aby si každý večer pred sprchou namasírovala telo teplým sezamovým olejom, pripravila si pohár prevareného mlieka s mletým muškátovým orieškom a medom, zapla si v spálni difuzér s levanduľovým esenciálnym olejom.

Oddych nie je strata času, ale nutnosť.

Ak chce podporiť trávenie, je potrebné dbať na to, aby namiesto studeného jogurtu či rožku s maslom a šunkou začala raňajkovať teplé, ľahko stráviteľné jedlo, napríklad obilnú kašu, a pri varení používala viac korenín, ktoré náš tráviaci oheň podporujú. Typickým korením v ajurvédskej kuchyni sú kurkuma, zázvor, koriander, rímska rasca či zmes garam masala.

Všetky tieto typy sú vo svojej podstate veľmi príjemné a lákavé. To robí ajurvédu tak príťažlivou. Pre mnohých je totiž formou ozdravenie prostredníctvom relaxácie či konzumácie chutného jedla.

Ako vnímate spojenie ajurvédy a moderného sveta? Je ľahké tieto princípy prispôsobiť súčasnému životnému štýlu?

Osobne vnímam spojenie ajurvédy a moderného sveta ako veľmi prospešné. Preto som aj začala tvoriť svoj projekt. Aplikovať starobylé poznanie, i keď nie na 100 % a striktne tradične, a ľahšie tak zdolať výzvy, ktorým ženy v súčasnej spoločnosti čelia, sa javí ako veľmi výhodné. Ajurvéda je živý, vyvíjajúci sa súbor vedomostí, užitočný rovnako dnes ako pred mnohými storočiami. Navyše, ajurvéda disponuje krásnym pravidlom 80/20, ktoré hovorí, že ak sa odporúčaniami ajurvédy držíme aspoň z 80%, výrazne to skvalitní náš život. To je moja misia – snažím sa svojimi poznatkami prispieť k tomu, aby sa iné ženy cítili lepšie. A to sa mi darí. Verím v to, že je lepšie zakomponovať z ajurvédy niečo ako vôbec nič. A či je to ľahké? To je o uhle pohľadu. Ak sa žena rozhodne, že chce zlepšiť svoj život, môže využiť múdrosť ajurvédy a zistí, že je to i nádherná cesta sebarozvoja. Ak by vás však do toho niekto nútil a vy by ste nemali v sebe to vnútorné „prečo“, ten pravý dôvod, prečo chcete žiť lepšie, tak to pôjde horšie. To je zákonitosť, ktorú vidíme vo všetkom.

Čo vás inšpirovalo k písaniu knihy „Ajurvéda pre moderné ženy“?

Najmä to, že som to vnímala ako niečo, čo na našom slovenskom knižnom trhu chýba. Pár titulov o tejto téme je síce do slovenčiny preložených, ale drvivá väčšina kníh o ajurvéde je v češtine. A niežeby bol český jazyk problémom… ale len ja mám v mojej online komunite tisíce žien, ktoré sa mi dlho ozývali s tým, že kedy nejakú knihu napíšem.

Bol to navyše ďalší logický krok v mojom portfóliu produktov. Keďže primárne pracujem online – vytváram pre ženy rôzne online kurzy ajurvédy, tak ponuka knihy bola vítaným krokom. Mnoho žien si knihu zakúpilo hneď v predpredaji len pre to, že už absolvovali u mňa nejaké online vzdelávanie a práve skrz môj projekt Ajurvéda Online – Ajurvéda pre moderné ženy sa o ajurvéde dozvedeli. Vďaka tomu sa mojej knihe podarilo umiestniť sa na TOP 1 mieste v rebríčku 100 najpredávanejších titulov, a to len 11 dní po uvedení na knižný trh.

ROZHOVOR Janka Gurníková: Ajurvéda ponúka ženám úžasné nástroje ako znovuobjaviť vnútornú silu
Zdroj foto: Archív JG

Čím je vaša kniha iná ako ostatné publikácie o ajurvéde?

Moja kniha je špecifická tým, že je to kniha o ajurvéde pre moderné ženy písaná modernou ženou. Celý môj prístup, k akým k ajurvéde pristupujem je odlišný v tom, že vnímam potreby a možnosti dnešných žien a takto aj o ajurvéde učím. Aby sa ženy nebáli, že je to len nejaký striktný systém plný zákazov a príkazov, ktorý musia dodržiavať na 100%. Tak to vôbec nie je. Heslom môjho projektu je : „Jednoduché veci konané konzistentne nás menia.“ O tom je celý môj prístup. Nie prestavať svoj svet zo dňa na deň. Ale spoznať prospešné návyky, ktoré sú v súlade s prírodou a ktoré nezaberú veľa času. Návyky, ktoré sa dokážu stať úplne bežnou súčasťou našich dní a ani si to neuvedomujeme.

Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu online kurzov zameraných na ajurvédu a pre koho sú určené?

Tým najsilnejším popudom k vytvoreniu online programov bolo to, že sama som sa počas pandemického obdobia online vzdelávala, najmä v oblasti sebarozvoja a podnikania, a hoci som bola vlastne stále len doma, mindsetovo som sa neuveriteľne posunula. A zrazu som nevidela nijakú bariéru, prečo by som aj ja v mojom odbore nemohla fungovať takýmto online spôsobom. Samozrejme, bol to celkom odvážny počin, pretože ajurvéda a online priestor sa zdali byť akoby nekompatibilné. Pre mnohých. Zdanlivo.

A keď som v roku 2021 otvorila trh v tomto segmente, nakoľko som bola prvá, ktorá začala robiť online kurzy ajurvédy v česko-slovenskom prostredí, nie všetci to prijali pozitívne. Predovšetkým ľudia, ktorí sa ajurvéde už venovali, ma „hejtovali“. Kritizovali moju prácu, lebo to nie je „tradičná ajurvéda“, ktorá sa v Indii dodnes predáva z učiteľa na žiaka tzv. guru systémom, ktorému je hodné zasvätiť desať či dvadsať rokov pozemského života. Ale realisticky – nie každý má toľko času a možnosti zbaliť majetok, opustiť rodinu a vydať sa na túto cestu vzdelávania. Preto ani nikde netvrdím, že to, čo učím, je nutne „tradičná ajurvéda“. Ani nemôže byť.

Lepšie je robiť veci nedokonalo, než ich nerobiť vôbec.

Doba sa mení a my sa jej prirodzene prispôsobujeme. A dnes viem, že lepšie je robiť veci nedokonalo, než ich nerobiť vôbec. Preto ženám skrz moje online programy sprostredkúvam tie rady, odporúčania, návody a postupy, ktoré sú realizovateľné tu a teraz. Zároveň viem, pre koho programy vytváram. Sú určené moderným ženám, ktoré majú svoje životy, rodinu, prácu, povinnosti a to málo času, čo im pri tom všetkom ostáva, chcú využiť čo najprospešnejšie. Chcú sa učiť ajurvéde, lebo ich stále priťahovala, ale nikdy sa k nej nedostali, lebo cestovať do Indie bol nonsens. Túžia v bežnom živote zažívať väčší pokoj a harmóniu. Hľadajú praktické tipy, ako sa zbaviť únavy a eliminovať stres. Chcú sa cítiť viac sebavedomovo vo svojom tele vďaka tomu. Chcú byť krajšie, vitálnejšie, príťažlivejšie. Vekovo to neohraničujem. Medzi mojimi klientkami sú ako mladé, dvadsaťročné žienky, ale napríklad aj najstaršia dáma, ktorá prechádza mojimi online kurzami a tá nedávno slávila 94 rokov.

Ako prebiehajú kurzy? Koľko trvajú a aké formy výučby a materiály poskytujete účastníkom?

Dnes už disponujem širokým portfóliom vlastných online programov a tie sa líšia ako zameraním, tak dĺžkou kurzu či intenzitou spolupráce. Mojimi dosiaľ najobľúbenejšími online kurzami sú programy zamerané na ajurvédsku očistu, ktorú praktikujeme na jar a jeseň. Toto napríklad je program, ktorý trvá 21 dní a je intenzívny – 2x denne dostávajú účastníčky inštrukcie a jasné návody, ako si spraviť jemnú ajurvédsku očistu v domácom prostredí. Iné programy, napríklad „Ajurvéda v kuchyni“ či „Ajurvédsky sprievodca zrelosťou“ pre ženy 40+, sa skladajú z množstva prednahratých videí, ku ktorým sa klientky dostanú v členskej sekcii a programom si prechádzajú tak, ako im vyhovuje. Ale koncipované sú na niekoľko týždňov až mesiacov. Takmer vždy sú súčasťou programov aj rôzne pdf materiály na stiahnutie. A potom pravidelne pripravujem pre ženy aj početné online aktivity zdarma – vo forme rôznych tematicky zameraných webinárov, summitov, minikurzov a podobne.

ROZHOVOR Janka Gurníková: Ajurvéda ponúka ženám úžasné nástroje ako znovuobjaviť vnútornú silu
Zdroj foto: Archív JG

Ponúkate aj individuálne konzultácie pre ženy?

Aktuálne na niečo také nemám kapacitu, ale rada by som to v budúcnosti zmenila. Viete, ja som svoj projekt započala na materskej, keď mal mladší syn 3 mesiace. Počas materskej sa mi to podarilo vybudovať do podoby úspešného projektu, ktorý ma nielen živí, ale zároveň je živou komunitou pre tisíce žien. A ja som sa v tvorení online programov a v prednášaní o ajurvéde a jej benefitoch skrz online priestor, úplne našla. Ale je tam ešte veľa čo vylepšovať – a preto svoju energiu venujem tomu, aby som procesy čo najviac zefektívnila a zautomatizovala a našla si tak časom priestor aj na osobné konzultácie pre dámy.

Ako začínate svoj deň tak, aby bol lepším?

Dávam si na tom záležať. Ajurvéda totiž hovorí, že na kvalitu našich dní najvýraznejšie vplýva to, aké máme ráno a čo robíme po prebudení. Ideálne je vstávať pred východom slnka. Podľa ajurvédy sa v dobe približne hodinu až hodinu a pol pred svitaním odohráva tzv. brahmamuhurta. Brahmamuhurta je časový úsek, keď prevláda najčistejšia energia prírody, sattva, so svojimi špecifickými vlastnosťami. Je to čas dňa, kedy je náš mozog úplne najviac „fresh”, a to by sme mali adekvátnym spôsobom využiť. Ajurvéda odporúča tento čas venovať posunu seba. Je to ideálny priestor na vzdelávanie, učenie sa nových vecí, meditáciu a rozjímanie.

Hneď po prebudení si hovorím nejakú afirmáciu, podporujúcu vetu, ktorá mi pomáha naladiť sa na lepšiu verziu seba samej.

Z môjho osobného života môžem potvrdiť, že nie je nič lepšie ako vstať v čase, keď rodina ešte spí a spraviť si minimálne hodinu pre seba a pre svoj skvelý štart do nového dňa. Ten prirodzene nezačína tým, že by sme ako prvé vzali do ruky mobil a prerolovali sociálne siete a prečítali emaily. To v žiadnom prípade. Hneď po prebudení si hovorím nejakú afirmáciu, podporujúcu vetu, ktorá mi pomáha naladiť sa na lepšiu verziu seba samej. Nasleduje toaleta, umytie tváre a úst vlažnou vodou a ústna hygiena. Je ajurvédskym dobrozvykom používať ráno škrabku na jazyk a to je niečo, čo vieme úplne bez problémov zaradiť do nášho fungovania. Ajurvéda tiež prikladá dôležitosť rannému nápoju, čo je ideálne teplá voda, pokojne ochutená citrónom či lyžičkou medu a nejakým korením, ktoré stimuluje náš tráviaci oheň agni. Môže to byť škorica, kurkuma či práškový zázvor. Rada si potom zacvičím a neskôr sa presúvam do svojej izby, kde si v tichosti naplánujem deň, kým začnem budiť deti do škôlky. Tieto zvyky zaberú pár minút a nastavia ma na úspešný a naplnený deň.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Mám veľa plánov. Ale nezvyknem o nich hovoriť, kým nie sú „na dosah ruky“. Prezradiť ale môžem, že chystám aj druhú, žensky ladenú knihu o ajurvéde a nové programy, ktoré nebudú len o tom online svete, ale rada by som bola s klientkami aj viac v osobnom kontakte. Takže spoločné ajurvédsko-jogové víkendy, individuálne konzultácie, ženské kruhy. Aby sme mohli spolu rásť a mať sa lepšie.

Prečítajte si aj:

ROZHOVOR s dvojnásobnou babinou Ali, ktorá vo veku 50 + búra mýty a dobýja bikini fitness

Olga Lounová o sile pozitivity v každodennom živote: Začni deň úsmevom

Kouč Andy Winson: Za každým jedným človekom sa skrýva famózny príbeh

Tatérka Ivana Beláková: Verím v silu sebalásky, sebamotivácie a sebarastu

 

Reklama na magazín Vintage District