Kto z nás by nechcel mať lepší život a nasledovať svoje sny? V ceste nám stoja často prekážky, za ktoré si môžeme sami. Toto sú duševné zlozvyky, ktoré nás ničia.
V ceste za plnením svojich snov a lepším životom nám stoja často prekážky, za ktoré si môžeme sami. Duševné zlozvyky, ktoré sme si vytvorili vo vlastnej mysli, a ktoré nás zbytočne brzdia na ceste za našimi túžbami, pretože vďaka nim veríme, že nemôžeme byť úspešní a šťastní. Ako sa ich zbaviť a o ktoré prekážky ide? Poďme ich pomenovať tým správnym menom.
Pocity viny
Vina je pocit, ktorý často vzniká už v detstve. S pribúdajúcimi rokmi sa len znásobuje. Hovoria vám niečo vety ako “Zjedz všetko jedlo, mnoho ľudí v Afrike hladuje a ty nechceš jesť” alebo “Ja sa idem zodrať v práci, aby som zarobil na vaše hračky a vy si nič nevážite“? Práve tieto a podobné tvrdenia našich rodičov v nás zakorenili skrytý pocit viny, ktorý nás v dospelosti ochromuje. Núti nás myslieť si, že sme nespravili dosť, aby sme boli spokojní sami so sebou. Presne tak ako naši rodičia. Existuje však mnoho druhov pocitov viny a nie každý je zlý. Napríklad, ak ublížime druhému človeku, je na mieste, že cítime vinu, ktorá nám zabráni, aby sme to spravili i druhý raz. No väčšina typov viny je kontraproduktívna. Medzi ne patria napríklad: “Nerobím dosť, aby som mu pomohol,” “Som neschopná, pretože moje deti majú problémy,” “Moja vina, že nemôžeme mať deti.” Ak chcete bojovať s týmito a podobnými pocitmi viny, najskôr si uvedomte, že rozhodujúce sú vaše činy a nie myšlienky. Učte sa z minulých chýb a pokúste sa cítiť hodní darov a šťastia, ktoré sa vám ponúka.
Prečítajte si aj: Chcete mať trvalý a pevný vzťah? Toto sú najdôležitejšie veci
Pocity zlyhania
Mnohí z nás majú pocit, že zlyhali a vidia samého seba iba v negatívnom svetle. Ak sa však budete pozerať na svoj život iba kriticky, prehliadnete svoje pozitívne úspechy, ktoré ste určite dosiahli. Tieto pocity zlyhania majú podobne ako pocity viny korene vo vašej minulosti. Pravdepodobne vaši rodičia boli k vám príliš kritickí a vy ste vyrastali s vedomím, že tí druhí sú lepší ako vy a nie ste hodní úspechu. Postupne ste si osvojili ich názor. Tieto pocity vám bránia vo vašom napredovaní a dosahovaní osobného úspechu. Vytvárate si svoju vlastnú skutočnosť a pritom všetko môže byť inak. Ako to zmeniť? Prvým krokom pri prekonávaní pocitov zlyhania je uvedomiť si, čo ste v živote dosiahli a zamerať sa na pozitívne úspechy. Každú novú príležitosť vnímajte ako nový začiatok a neobzerajte sa za minulosťou. Žite v prítomnosti, tu a teraz.
Perfekcionizmus
Ste sami sebe najväčší kritik? Nič, čo urobíte, nie je pre vás dosť dobré a nevyhovuje vašim vnútorným štandardom? Perfekcionizmus môže vyplývať zo strachu meniť očakávania na základe situácie. Istý výskum zistil, že perfekcionisti majú väčší sklon podľahnúť depresiám, bojujú často s úzkosťou, chronickou únavou a majú samovražedné sklony. Perfekcionizmus je nebezpečný nielen pre vašu myseľ, ale i vaše telo! Núti vás žiť v neustálom strachu a prežívať vaše chyby ako úplnú katastrofu. Uvedomte si, že aj vy ste len človek, ktorý robí chyby, tak ako každý iný. Skúste sa pozrieť na svoj život s diaľky, akoby očami niekoho iného a bude sa vám javiť v odlišnom svetle.
Prečítajte si aj: Varovné signály vo vzťahu, na ktoré si dajte určite pozor
Sebaľútosť
Ľútosť je negatívna emócia, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Ak niekoho ľutujete, robíte z neho úbožiaka, ktorý nemá dostatok síl zmeniť negatívnu situáciu. Veta “každý je strojcom svojho šťastia” nie je len prázdnou frázou a skrýva v sebe hlboký význam. Sme slobodné bytosti, ktoré sa rozhodujú na základe vlastnej slobodnej vôle. Ak ľutujete seba alebo ľutujete niektoré svoje rozhodnutia či konanie, majte na pamäti nasledujúce. V každom okamihu sa rozhodnete tak, ako najlepšie viete. Preto sebaľútosť patrí medzi ďalšie duševné zlozvyky, ktoré môžu zničiť vaše sebavedomie.
Porovnávanie sa s ostatnými
Trápi vás, že váš sused či vaša susedka má lepšiu postavu, krajší dom, auto, či skvelú prácu? “Porovnávanie je zlodej radosti,” povedal Theodore Roosevelt. A je to skutočne tak. Úspech je predsa relatívny pojem a nikdy neviete, či ľudia, o ktorých si myslíte, že sú úspešnejší a šťastnejší ako vy, aj v skutočnosti sú. Ak už teda máte potrebu porovnávať, porovnajte svoje dnešné vedomosti a zručnosti s tými minulými.
Prehnaná snaha vyhovieť druhým
Potláčate svoje názory v snahe, aby ste sa zapáčili čo najväčšiemu počtu ľudí? Snažíte sa im vyhovieť na úkor vlastného času, energie a sebaúcty? Nikdy však nevyhoviete všetkým a keďže si sami seba nevážite, nedokážu to ani iní. Stanovte si hranice a naučte sa hovoriť “nie”. Skúste sa vyhýbať “energetickým upírom” a začnite si vyberať ľudí, ktorými sa obklopíte. Ste predsa výnimočný človek, ktorý si zaslúži šťastie a úspech!