Blog

Obývané podkrovie nie je len romantickým snom o výhľade na hviezdy. Dnes ide o praktickú a čoraz častejšiu cestu k rozšíreniu bývania, kde funkčnosť musí kráčať ruka v ruke s estetikou. Kľúčovým prvkom sú správne zvolené schody – a práve tie dokážu rozhodnúť o tom, či sa podkrovie stane milovaným útočiskom alebo nedostupnou pascou.

Miesto, ktoré si pýta inteligentné riešenie

Moderné technológie a nové materiály dnes umožňujú navrhnúť podkrovné schodisko, ktoré spĺňa náročné kritériá na bezpečnosť, komfort a dizajn – a to aj v obmedzených priestorových podmienkach. Výber typu schodiska závisí najmä od pôdorysu, výšky stropu a účelu podkrovia. Kým niekto hľadá trvalé bývanie, iný si v podkroví plánuje pracovňu alebo ateliér.

Moderné výsuvné schody do podkrovia s dizajnovým rámom v štýlovom interiéri
Výsuvné podkrovné schody, ktoré šetria priestor a zároveň dotvárajú moderný dizajn domácnosti. Zdroj foto: FINAL

Keď sa každý centimeter počíta

Najmenší priestor zaberajú točité schody, ktoré sa často objavujú v mezonetoch aj pri vstupe do podkrovia. Ich základ predstavuje centrálny stĺp, okolo ktorého sa „navíjajú“ jednotlivé stupne – tie bývajú drevené, sklenené aj kovové. Schodisko pôsobí vizuálne ľahko, ale má jednu slabinu: býva nepraktické pri sťahovaní objemných predmetov. Ak však máte inú prístupovú cestu (napr. cez terasu), ide o výhodné a štýlové riešenie.

Prečítajte si aj: Skvelé veci z odpadu, nechajte sa inšpirovať nápadmi

Základom točitých schodov je centrálny nosný stĺp a na ňom sú rozmiestnené schodiskové stupne vyrobené z dreva, zo skla alebo z kovu. Výhodou točitého schodiska je šetrenie priestoru, nevýhodou môže byť nedostatočný priestor pri premiestňovaní veľkých vecí,“ hovorí Tomáš Barbořík zo spoločnosti JAP FUTURE.

Moderné samonosné schody s kovovou konštrukciou a skleneným zábradlím v presvetlenom interiéri
Štýlové schody ako dizajnová dominanta v priestore – ideálne pre tých, ktorí majú radi čisté línie a výnimočný vizuálny efekt.

Schody, na ktoré sa spoľahne celá rodina

Ak vám dispozícia domu dovoľuje viac, rozhodne zvážte klasické jednoramenné alebo lomené schodiská s podestou. Sú pohodlnejšie, bezpečnejšie a vhodnejšie pre rodiny s deťmi či starších obyvateľov. Uchytenie býva najčastejšie samonosné, ale pri rekonštrukcii treba počítať s vystužením nosných stien.

Z hľadiska bezpečnosti a pohodlia sa tieto riešenia dlhodobo ukazujú ako najvhodnejšie. Výsledné schodisko môže byť nenápadné alebo sa stať dominantou interiéru – všetko záleží od materiálu, tvaru aj typu kotvenia.

Nad zemou a bez opory – vizuálny efekt, ktorý zaujme

Obľúbeným riešením najmä v moderných interiéroch sú tzv. strmeňové schody. Jednotlivé nášľapy pôsobia, akoby sa vznášali – bývajú upevnené priamo do steny, bez viditeľnej podpery. Tento typ schodiska vnáša do priestoru vzdušnosť, no je nutné myslieť na nosnosť konštrukcie a presné zameranie. „Ich výsledný vzhľad môže mať mnoho podôb, záleží na konkrétnej voľbe materiálu a farebných kombinácií. Výsledok tak môže byť veľmi jemný až nenápadný alebo, naopak, môže schodisko pôsobiť ako dominanta v interiéri,“ dopĺňa Barbořík.

Nenápadné, ale šikovné: Schody, ktoré zmiznú

V prípade, že podkrovie slúži len ako úložný priestor, netreba riešiť trvalé schodisko. Vyklápacie alebo sťahovacie schody môžu byť ideálnym riešením. Dôležité však je, aby mali stabilnú konštrukciu, protipožiarnu odolnosť a kvalitné izolačné veko.

Odborníci odporúčajú nechať montáž na profesionálov – najmä kvôli nosnosti stropu, možným rozvodom v priestore a bezpečnému ukotveniu. Aj v prípade, že sa schody montujú do sadrokartónu, býva potrebné vopred pripraviť nosné prvky.

Pánty a kovania by mali byť z antikoru, aby sa zaručila odolnosť voči korózii a zároveň spĺňali prísne tepelnoizolačné normy.

Podkrovie ako z časopisu: Ako z neho vytvoriť štýlový a funkčný priestor
Točité drevené schodisko s čiernym stredovým stĺpom v otvorenom obývacom priestore.

Prístup zboku? Aj to sa dá

Ak vám dispozícia domu neumožňuje vstup do podkrovia zhora, existujú aj tzv. vertikálne schody zabudované do steny. Fungujú na rovnakom princípe ako vyklápacie, ale otvárajú sa do strany. Ich výhodou je možnosť výroby na mieru – v atypických rozmeroch a prevedeniach.

Zateplenie bez kompromisov

Bývanie pod strechou je krásne, ale náročné z pohľadu tepelného komfortu. V lete sa priestory prehrievajú, v zime zasa rýchlo vychladnú. Zateplenie strechy je preto kľúčovým krokom. Aby sa predišlo vzniku tepelných mostov, najlepšie je použiť materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť členitej strešnej konštrukcii – ako napríklad striekaná PUR pena.

Tá sa aplikuje priamo na povrch, bez potreby demontáže sadrokartónu, čím sa výrazne uľahčí aj rekonštrukcia počas bývania. Výhodou je, že pena časom nemení svoj objem a nevznikajú v nej medzery.

Svetlo áno, prehrievanie nie

Okrem zateplenia treba myslieť aj na výber správnych strešných okien. Moderné izolačné sklá dokážu eliminovať prehrievanie v lete a znížiť tepelné straty v zime. Príjemným doplnkom bývajú aj okenné fólie, ktoré pomáhajú regulovať množstvo svetla a tepla prenikajúceho do interiéru.

Ak chceme podkrovie, ktoré je plnohodnotnou súčasťou domova, treba, aby bolo komfortné, bezpečné a funkčné – od prvého schodu až po strešné okno. Dobrý návrh, kvalitné zateplenie a profesionálne riešenie detailov vám ušetrí nielen peniaze, ale aj nervy.