Sme to, čo pijeme! V prípade väčšiny dospelých tvorí voda 60-70 % telesnej hmotnosti. Voda je životne dôležitá pre správne fungovanie prakticky všetkých buniek, tkanív a orgánov v tele. Ako piť viac vody najmä počas leta?
Voda je pre náš život nevyhnutná. Okrem iného býva potrebná aj na správne trávenie a dopravenie živín do vašich buniek a pomáha tiež pri regulácii telesnej teploty. Pôsobí tiež ako akýsi „tlmič“ pre mozog a miechu a je aj mazivom pre kĺby, orgány a tkanivá. Adekvátny príjem vody vám môže dokonca pomôcť pri regulácii hmotnosti. Ako piť viac vody najmä počas leta a zostať tak dostatočne hydratovaný? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Koľko vody by ste mali denne prijať?
Váš vek, hmotnosť, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity ako aj vonkajšia klíma vám pomôžu určiť, koľko vody by ste mali prijať. Spravidla sa odporúča vypiť okolo 2 litrov tekutín denne.
Približne 70-80 % z prijatých tekutín by malo pochádzať z nápojov: najmenej polovica z nich by mala pochádzať z vody, o dosť menej z tekutín ako čaj, káva, mlieko a iné nápoje. Zvyšných 20-30 % by malo pochádzať z potravín bohatých na vodu, ako sú ovocie a zelenina.
Mnoho ľudí si kladie otázku, či sa konzumácia kofeínových nápojov, ako je káva a čaj, ráta do pitného režimu. Dobrou správou je, že mierne množstvo kofeínu vás neochudobňuje o vodu vo vašom tele. Avšak v tomto prípade je dôležite odsledovať si kalórie prijaté v kávových nápojoch, pretože väčšie množstvá smotany a cukru dokážu spraviť veľkú šarapatu.
Prečítajte si aj: Britskí vedci objavili gén, ktorý zvyšuje riziko chorôb srdca
Príznaky dehydratácie
Najčastejšie príznaky dehydratácie sú smäd a pocit sucha v ústach. Medzi príznaky nedostatočného príjmu tekutín patria tiež tmavý moč, zápcha, zápach z úst, únava svalov či bolesti hlavy. Kým sa však váš smädný mechanizmus spustí, je už vaše telo dehydratované, preto je dôležité, aby ste počas dňa svedomite dbali na dostatočný príjem tekutín.
Tipy, ako zvýšiť príjem vody
- Začnite svoj deň veľkým pohárom vody, a to ešte pred svojou rannou kávou alebo čajom – vytvoríte si vďaka tomu zdravý zvyk, ktorý vám vydrží po celý život.
- Preskúmajte svoje pracovné návyky. Ak máte sklon tráviť veľa času za stolom, predtým, než sa pustíte do práce, postavte si na stôl džbán s vodou. Pripomenie vám to, aby ste sa napili. Ak pracujete v externých podmienkach, uistite sa, že máte pohodlný prístup k vode (alebo ju majte so sebou).
- Nastavte si na smartfóne časovač alebo použite aplikáciu, ktorá vám bude pripomínať, že sa máte napiť.
- Osviežte váš pitný režim. Pridajte do vody citrusy, bylinky, ovocie alebo šťavu, aby ste zlepšili chuť vášho nápoja; vyberajte si nesladené nápoje alebo si dajte čaj s citrónom; zároveň držte džbán s nápojom v chladničke, aby ste ho mali v lete po ruke príjemne studený a osviežujúci.
Ak začnete aplikovať čo i len jeden z týchto tipov a zvýšite vďaka tomu svoj denný príjem vody, môže to mať na vaše telo veľmi pozitívne účinky.
Autor: Susan Bowermanová