Drevené plavidlo odolá akejkoľvek vodnej katastrofe. Táto archa na záhrade je dlhá 7 metrov a dá sa v nej aj bývať.
Keď v roku 2011 Japonsko zasiahlo ničivé cunami, Chris Robinson začal premýšľať o tom, ako by zachránil svoju rodinu, keby sa podobná udalosť odohrala v USA. Po týždňoch kreslenia a zdokonaľovania svojich návrhov začal dizajnér na záhrade svojho domu v Palo Alte stavať modernú “archu”, ktorá odolá vodným katastrofám.
“Po tom, ako Japonsko v marci 2011 zasiahlo cunami, som premýšľal o tom, ako by moja rodina prežila takú neľútostnú a náhlu udalosť. Projekt začal ako séria kreatívnych nákresov a rozhovorov s mojimi priateľmi o možnosti úniku pred cunami. Zo začiatku sme to nebrali veľmi seriózne, tón našich rozhovorov bol skôr hravý. Nápady ako domy v héliových balónoch či súkromné prúdové lietadlá sa stali obľúbenými témami našich stretávok pri obede,” uviedol Robinson.
Keď však jeho manželka opísala víziu vznášajúcej sa gule, ktorá by slúžila ako dom a plavidlo v jednom, dizajnér sa touto témou začal zaoberať intenzívnejšie a archa na záhrade sa pomaly stávala skutočnosťou. “Cez sériu nákresov a po intenzívnom pátraní na internete sa zrodil koncept únikového plavidla, ktoré odolá aj cunami,” vysvetlil dizajnér.
Aj napriek tomu, že nemal žiadne skúsenosti so stavbou či riadením člnov a lodí, sa Američan v roku 2012 pustil do stavby plavidla. Drevený čln má dvojvrstvový obal, ktorý by ho mal ochrániť pred ostrými predmetmi a troskami. Svojím vzhľadom pripomína trup lietadla či ponorku.
“Cieľom je postaviť plavidlo, ktoré odolá prvotnému nárazu cunami z akéhokoľvek smeru. Umiestnim ho nad garáž, niekoľko míľ od vody,” vysvetlil Robinson, ktorého nápad vzbudil záujem aj v zahraničí.
Plavidlo, ktoré sa zrodilo z nevinného fantazírovania, dokončil v roku 2014. Robinson však verí, že ho nikdy nebude musieť použiť.