Hrozba chrípky sa s blížiacimi sviatkami stupňuje. Vianočné akcie, trhy a nákupy zvyšujú riziko šírenia patogénov. Nevyhnú sa im ani deti, ktoré patria medzi jednu z rizikových skupín. Ideálnou obranou proti chrípke u detí je očkovanie, ktoré na Slovensku nájdeme aj vo variante bez ihly.
Po dvoch rokoch nútenej izolácie sa postupne prebúdza klasická predvianočná nálada. Vianočné trhy a postupná príprava na vianočné sviatky láka stále viac ľudí do ulíc a nákupných centier, čo vytvára ideálne podmienky na zvýšenie výskytu sezónnych chorôb. Bežným sezónnym ochorením je chrípka, s ktorou sa detský organizmus nemusel za posledné dva roky stretnúť. Znížená imunitná odpoveď tak môže ohroziť viacero detských pacientov.
Sezónny hráč
Chrípka patrí medzi sezónne ochorenia, ktoré sa rýchlo šíria a náhle prejavujú: „Ochorenie je vysoko nákazlivé. Stačí relatívne malé množstvo vírusu chrípky nato, aby sme sa nakazili. Chrípka má pomerne krátku inkubačnú dobu. Človek ochorie, takpovediac, z plného zdravia,“ vysvetľuje doc. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák. Aj napriek agresívnemu charakteru ochorenia si vírus často mýlime s bežným prechladnutím. Základný rozdiel spočíva v tom, že prechladnutie sa prejavuje postupne.
Vírus chrípky sa šíri prostredníctvom kvapôčkovej infekcie. Najčastejšie sa pri ochorení stretávame s bolesťou svalov a kĺbov, ktorá je často dopĺňaná horúčkami. U detí sú prvotným príznakom pocity únavy, ktoré neskôr dopĺňajú spomínané symptómy. Detských pacientov však často postihuje aj nevoľnosť a tráviace ťažkosti. Podcenenie ochorenia môže viesť k neželaným komplikáciám, medzi ktorými vyniká zápal stredného ucha, ktorý predstavuje až 80% všetkých predpisov antibiotík u infikovaných pacientov.
Očkovanie bez injekcie
Deti sú pri chrípke rizikovou skupinou, ktorá paradoxne predstavuje hrozbu pre ďalšie rizikové skupiny. Štúdie dokazujú, že deti vo veku 24 mesiacov – 9 rokov dokážu chrípku bezpríznakovo šíriť až 8 dní. Vďaka tomu dokážu priamo ohroziť skupiny, s ktorými sa môžu stretnúť aj v spoločnej domácnosti. Medzi rizikových pacientov radíme osoby vo veku nad 50 rokov, seniorov, tehotné ženy a osoby s autoimunitným ochorením.
Odpoveďou na chrípkovú hrozbu u detí je nové očkovanie, ktoré funguje prostredníctvom nosového aplikátora. Oslabený vírus chrípky sa následne aplikuje do oboch nosových dierok:
„Chrípka sa šíri cez dýchacie cesty a bránou vstupu je práve nosová dutina. Podaním oslabeného vírusu chrípky, v podobe spreja na povrch nosovej sliznice, vakcína napodobňuje prirodzený vstup infekcie do organizmu. Oslabený vírus chrípky v spreji nemá schopnosť vyvolať infekciu ale má zachované vlastnosti, ktoré vedú k aktivácii imunitného systému a následnému rozvoju imunitnej odpovedi,“ informuje Jeseňák.
Ochrana na celú sezónu
„Ak sa dieťa očkuje prvýkrát a má menej ako 9 rokov, je potrebné podať dve dávky vakcíny s odstupom 4 týždňov. Následne sa už dieťa očkuje len jednou dávkou,“ informuje Jeseňák. Vychádza to z dôvodu, že dieťa, ktoré má menej ako 9 rokov, sa pravdepodobne ešte nestretlo s mnohými kmeňmi vírusu chrípky. Preto je nutné jeho imunitu posilniť dvomi dávkami. Veľkou výhodou očkovania je, že funguje prakticky okamžite a očkovanie sa nemusí opakovať ani po kýchaní či smrkaní.
„Očkovanie navodzuje efektívnu imunitnú ochranu, ktorá trvá niekoľko mesiacov na preklenutie celej chrípkovej sezóny. Je to z dôvodu, aby vytvorené protilátky vydržali až do konca sezóny, teda do konca marca-apríla,“ dopĺňa Jeseňák. Nadobudnuté protilátky neskôr dieťa využije proti pravému vírusu chrípky, čím sa znižuje riziko ťažkého priebehu.
Očkovanie nie je vhodné pre deti v izolácií kvôli Covidu-19, so zvýšenou telesnou teplotou a s prejavmi symptómov autoimunitného ochorenia. Všetky informácie ohľadom moderného očkovania zistíte u svojho pediatra. Nosové vakcíny predstavujú komfortnú formu očkovania, s ktorou sa stretávame stále častejšie.
Bežné využitie našli nosové vakcíny v zahraničí. Len v rámci Anglicka sa vakcínou každoročne zaočkujú proti chrípke viac ako 3 000 000 detí. Podľa odhadu Amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) bolo len v rokoch 2017-2018 chrípkou nakazených asi 48,8 milióna ľudí. Z tohto počtu vyhľadalo lekársku pomoc 22,7 milióna a takmer 1 milión ľudí bol v dôsledku chrípky hospitalizovaný.