Jedna z najnepríjemnejších bolestí, je bolesť zubov. Príčin existuje hneď niekoľko. V každom prípade nikdy by sme ju nemali podceňovať. Kedy nás môže stáť život a ako tomu predísť?
Bolesť zubov je problém, s ktorým sa mnohí z nás stretli a dôverne ho poznajú. Môže mať viacero príčin a najčastejšie sa spája so zubným kazom či zapálenými ďasnami. Avšak niekedy môže ísť o predzvesť závažnejších chorôb. V každom prípade, či už ide o bežný zubný kaz alebo nie, nikdy by sme bolesť zubov nemali ignorovať. Niekedy nás to môže totiž stáť život. Tu sú niektoré z najčastejších, ale aj menej častých príčin bolesti zuba.
Zubný kaz
Zubný kaz je jednou z najbežnejších dôvodov bolesti zubov. Vzniká v dôsledku demineralizácie skloviny a tvorby dutiny v zube. Môžu za to ústne mikroorganizmy, ktoré produkujú organické kyseliny. Tie poškodzujú sklovinu. Bolesť zubov sa objaví vtedy, keď kaz prenikne k vrstve zuboviny, ktorá leží pod sklovinou. Za vznikom zubného kazu stojí nedostatočná ústna hygiena a tiež nadmerná konzumácia cukru.
Zápal ďasien
Zápal ďasien, známy aj ako gingivitída, môže spôsobiť bolesť a opuch ďasien. Je tiež príčinou zvýšenej citlivosti zubov na horúce a studené jedlá či nápoje. Prvým príznakom tejto komplikácie býva krvácanie ďasien. Gingivitída vzniká v dôsledku hromadenia baktérií a zubného povlaku na ďasnách. Ak povlak na zuboch neodstránime, môže to viesť k závažnejšiemu ochoreniu známemu ako paradentóza, ktorá môže vyvolať bolesť zubov a ich stratu.
Sinusitída
Bolia vás zuby a máte nádchu? Ide pravdepodobne o prejav sinusitídy. O čo ide? Sinusitída je zápalové ochorenie vedúce k opuchu nosových dutín. V prípade zápalu nosových dutín (sinusov) môže bolesť prenikať do zubov nachádzajúcich sa najmä v hornej časti čeľuste.
Prečítajte si aj: 7 živín, ktoré posilňujú naše kosti, a nie je to len vitamín D
Pulpitída
Ak sa zubný kaz nelieči, môže infekcia preniknúť hlbšie a spôsobiť zápal zubnej drene – pulpy. Preto sa tento jav nazýva pulpitída. Neliečenie infikovanej drene môže viesť k vážnemu zubnému abscesu. V prípade podozrenia na zubný absces treba okamžite navštíviť zubného lekára. V zriedkavých prípadoch sa totiž môže infekcia rozšíriť do mozgu, čo môže ohroziť náš život.
Neuralgia trojklaného nervu
Neuralgia trojklaného nervu je stav charakterizovaný intenzívnou a pulzujúcou bolesťou v oblasti tváre. Tento problém môže byť spôsobený stláčaním alebo poškodením trojklaného nervu, ktorý spája oblasť úst, nosa a čeľustí. Niekedy je príčinou neuralgie zubný absces a môže sa prejaviť bolesťou zubov.
Okcipitálna neuralgia
Okcipitálna neuralgia predstavuje jav, pri ktorom dochádza k bolesti v oblasti zadnej časti hlavy. Aj keď táto bolesť nie je priamo spojená so zubmi, niekedy môže byť zamieňaná s bolesťou zubov, pretože sa šíri do čeľustnej oblasti. Okcipitálnu neuralgiu spôsobuje viacero príčin. Môže byť dôsledkom traumatických poranení alebo zápalových procesov.
Rakovina pľúc
Znie to možno prekvapivo, ale bolesť zubov môže byť jedným z prvých príznakov oveľa závažnejšieho ochorenia, a to rakoviny pľúc. Pravdepodobne je to zapríčinené blúdivým nervom, ktorý spája naše telo a mozog, preto sa ním môže bolesť preniesť aj do iných častí nášho organizmu.
Kardiovaskulárne ochorenia a infarkt myokardu
Bolesť zubov sa spája aj so srdcovými problémami ako napríklad infarkt myokardu a môže byť jedným z prvých signálov tohto život ohrozujúceho javu. Navyše rozsiahla štúdia z roku 2018 odhalila, že ľudia, ktorí majú zlé zdravie ústnej dutiny, majú trikrát vyššiu mieru kardiovaskulárnych problémov, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica ako ľudia s dobrým zdravím ústnej dutiny. Starať sa o zuby a ďasná je preto životne dôležité [9].
Ako liečiť bolesť zubov
Bolesti zubov väčšinou vyžadujú lekárske ošetrenie, preto by sme sa nemali spoliehať iba na domácu liečbu. Tá môže poslúžiť len na dočasné zmiernenie, kým nás neošetrí stomatológ a nezistí pravú príčinu. Na dočasnú úľavu okrem voľnopredajných liekov proti bolesti môžeme použiť nasledujúce tipy:
– klinčekový olej, ktorým treba potrieť boľavý zub
– studený obklad
– umiestnenie hlavy počas spánku do vyššej polohy
– výplach ústnej dutiny slanou vodou
Bolesť zubov však netreba podceňovať a radšej vyhľadať stomatológa.