Blog

Koniec roka a začiatok nového je spojený s našim bilancovaním a nastavovaním si nových cieľov. Niektorí sú radi, že sa starý rok skončil a v tom novom dúfajú  v zlepšenie. V rámci pandémie a celkovej situácie v spoločnosti je takto nastavených veľa ľudí. Nikto nevie, kedy sa táto mizéria skončí, avšak všetci máme nádej, že sa tak čoskoro stane.

Pod celospoločenským vplyvom sa možno zdá, že idú naše osobné záujmy, plány a ciele bokom, alebo sú menej podstatné. Nemalo by to tak byť, práve v časoch, kedy na nás „negativita“ chrlí síru zo všetkých strán, by sme sa mali zamerať v prvom rade na seba. Najmä na svoje psychické a fyzické zdravie. Takže, ak ste sa rozhodli prestať fajčiť, skúste to, možno to vyjde. Skôr však nie. Už v polovici januára bude toto predsavzatie len ďalším plánom, ktorý nevyšiel. Prečo je tomu tak?

Sú za tým nesprávne nastavené ciele. Možno to prirovnať napríklad k športu alebo cvičeniu. Koľko ľudí začalo a po čase aj skončilo? Veľa. Ak ste sa rozhodli, že v novom roku začnete cvičiť alebo sa venovať nejakému športu, nemôžete očakávať, že na budúcej olympiáde získate zlatú medailu. Na ceste k nej vás čaká mnoho úspechov a tiež prekážok a stagnácií. Podobne je to aj s chudnutím. „Nedodržanie záväzkov voči sebe zapríčiňuje súčasnosť. Neustála medializácia heroických príbehov alebo činov v nás upevňuje vnímanie, že buď sme „špica“ alebo nikto. Nič medzi tým. A toto už nejaký čas evidujem vo všeobecnosti, nielen u mojich zverencov. Problém je, že sa medializuje len špička ľadovca. Človek tak vidí len to, ako niekto schudol 50 kilogramov a teraz má na bruchu kocky. Môže pritom ísť o jedného človeka z milióna, ak nie miliardy. Často sa pritom stačí pozrieť sa na celú situáciu inak. Nie všetci potrebujú schudnúť 50 kilogramov tuku a nie každý musí mať na bruchu kocky,“ hovorí Ľuboš Gsch, osobný tréner a špecialista na tvarovanie postavy.

Čo tak si dať reálne ciele, do ktorých cesta bude príjemná, radostná a osviežujúca? Môže to byť napríklad zníženie tukových zásob, zlepšenie kondície a to hlavné – dobrý pocit. „Takto nastavené ciele sú hodnotné, a ak sa nenásilne nastavia, kocky na bruchu možno prídu samé,“ konštatuje Ľuboš Gsch.

Ako hovorí, veľa ľudí si dáva pod vplyvom doby megalomanské ciele, a tie ich zlomia ešte skôr, ako k nim urobia prvý krok: „Človek si musí nájsť niečo, čo ho baví a spôsobuje mu radosť. A tu niekde si môže dať aj väčší ciel rozmenený na drobné. Úplne stačí napríklad cvičiť 13 minút denne (podobne je tomu aj v novom programe P13), prípadne schudnúť 1 kilogram mesačne. Ak pritom stanovovaní cieľov nie je tá násilná, megalomanská forma, výsledky sú oveľa lepšie a najmä trvácnejšie.“

Predsavzatia a ciele je dobré si dávať. A nielen na konci roka, ale kedykoľvek počas neho. Rastieme vďaka zmene a každá zmena si vyžaduje rad pomalých krokov od návyku k zvyku. Pri rekapitulácii roka je dobré sa zamyslieť, čo nefunguje a zmeniť prístup, nie cieľ. V prípade, že toto nie je vaša cesta, vytvorte si nový cieľ. A nech je vaša cesta k nemu radostná a neodradia vás aj prípadné nezdary. Život sa musí vyvíjať. Presne tak je to aj s tréningom. Nemusí byť striktne lineárny, ale musí sa vyvíjať. Každé zastavenie ukončuje aj pokroky.

V krátkosti o PROGRAME P13

P13 je založený na najúčinnejších tréningových metódach, ktoré sa využívajú v kulturistike a vrcholovom športe od 70tych rokov. Tieto techniky využívali najväčšie hviezdy kulturistickej histórie (Arthur Jones, Mike Mentzer, J.P.Fux, Dorian Yates) až po súčasné hviezdy Hollywoodu (Keanu Reeves, Ryan Reynolds, JLO, Kate Hudson, Lady Gaga).

P13 spája históriu HIIT tréningu v kombinácií s najnovšími poznatkami v oblasti tréningu. Ruka v ruke sa tu uplatňuje Paretovo pravidlo, a to, že 20% činností prináša 80% výsledkov. Program P13 je tých 20% od Pareta. Tréningový program P13 = 13minút tréningu denne a v nedeľu máte voľno.

Viac informácií nájdete už čoskoro na www.pohyb.sk

Reklama na magazín Vintage District