Posledné horúce dni už sú na ústupe a príroda pomaly dostáva nový šat. Zlaté tóny premiešané s ohnivou červenou a kratšie dni zavítali medzi nás. Nemení sa však len príroda navôkol. Spolu s ňou sa postupne upravuje aj náš apetít. Jesenná sezóna prichádza opäť aj s kvalitným vínom. Vyberte si to svoje v Lidli.
Keď si posvietime na vinárstva na Slovensku zistíme, že história siaha naozaj hlboko. Na našom území sa s pestovaním viniča a výrobou vína začali zaoberať za vlády Marca Aurélia Próba. Približne v treťom storočí nášho letopočtu. Písomné dôkazy o jeho pestovaní sú zo začiatku 9. storočia a pochádzajú z Nitrianskej stolice. Potom, čo padla Rímska ríša, pestovanie hrozna a výroba vína spadla do rúk cirkvi. Postupom času sa dostalo víno k širšej vrstve obyvateľstva.
Vinohrady boli často vyčíňaním Tatárov či Turkov zničené. No nenechali ich ležať úhorom. Záujem o toto tekuté potešenie pretrvával. Svedčí o tom aj fakt, že v 16. a 17. storočí sa vinohradnícke mestečká povýšili na slobodné kráľovské mestá, medzi ktoré patrili Modra, Pezinok či Svätý Jur. Najslávnejší čas vína bol v časoch panovania Márie Terézie a Jozefa II.
Podľa údajov Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárstva v Bratislave máme na Slovensku zaregistrovaných 769 aktívnych vinárov, ktorí píšu novodobú históriu. Aj vďaka nim už nie je víno len výsadou šľachty a môžeme si ju vychutnať v pohodlí domova. V Lidli teraz nájdete tie najlepšie napríklad z kolísky vín z historického Pezinka či okolia Modry. Oblasť je typická ľahkými, bielymi vínami. Dušu môže očariť napríklad Pálava z vinárstva Chateau Modra. Na jazyku sa vám rozplynú intenzívne ovocné chute, ako sú broskyne, hrušky a citrusové tóny. Naopak východu dominuje sladká, korenistá chuť tokajského vína, ktorá sa už nejedno storočie vyváža do sveta. Medovú farbu a ovocnú vôňu s charakterom lúčnych kvetov nájdete v polosladkých vínach Lipovina z vinárstva Tokaj&Co. Odštartujte jeseň s tým pravým pohárom vína k dobrému jedlu podľa svojej chuti.