Blog

Veľká noc je už znovu tu! Sviatky plné oblievania, šibania, vajíčok a jedla. Viete však odkiaľ pramení ich pôvod?  Zistite zaujímavé veci a zároveň vyhrajte.  Máme pre vás súťaž.

Pôvod Veľkonočných sviatkov

Veľká noc, inak nazývaná aj Svätý týždeň, je obdobím v roku, kedy oslavujeme príchod jari. Málokto už však v dnešnej dobe pozná pravý pôvod týchto sviatkov. Celé to začalo židovským sviatkom Pésah, kde sa spájali pohanské rituály vítania jari spolu so zabezpečením hojnosti úrody. Po ukrutnej a náročnej zime prišla jar ako znovuzrodenie a prísľub dobrých časov, ako pre ľudí, tak aj pre úrodu. Keďže však ide o pohyblivý sviatok, každý rok mu prislúcha iný dátum. Oslavuje sa vždy v prvú nedeľu po prvom splne mesiaca jarnej rovnodennosti. Termín sa môže pohybovať medzi druhovou polovicou marca až koncom apríla.

Očista tela – 40-dňový pôst

Všetko to začína v stredu známu ako Popolcová streda. Ňou sa začína štyridsaťdňový pôst, ktorý sa končí Veľkonočnou nedeľou. Tento rok vyšla Popolcová streda na 2.3.2022. Do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi vychádza Popolcová streda na 47. deň. Pôst predstavuje obdobie sebaobmedzenia v záujme sebazachovania v psychickom i fyzickom zmysle. Táto očista tela i duše symbolizuje pôstne obdobie Ježiša Krista na púšti. Pre našich predkov to znamenalo iba jedno jedlo denne a museli sa vyvarovať mäsu, rybám, mlieku a vajciam. Dnes je to už prispôsobené dobe a zachovalo sa iba nejedenie mäsa. Pôst sprevádza aj jarné upratovanie, varenie, pečenie a príprava na Veľkú noc.

Zelený štvrtok

V minulosti sa naši predkovia na Zelený štvrtok umývali rannou rosou pred východom slnka, aby si priniesli na celý rok zdravie. Tento deň predovšetkým symbolizuje poslednú večeru s Ježišom Kristom. O jeho pomenovaní kolujú rôzne debaty, jeho meno môže symbolizovať zeleň v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil alebo môže pochádzať z germánskeho bohoslužebného názvoslovia, zo slova greinen – nariekať. Do dnešného dňa sa zachovala tradícia prípravy zeleného jedla, ktoré predstavuje zdravie a vitalitu. Najpopulárnejšie sú špenát, kel, žihľava a kapusta.

Veľký piatok

Pôvodne sa ľudia na Veľký piatok kúpali v potokoch, aby nemali chrasty, vredy, lišaje a boli po celý rok zdraví. Ženy verili, že po okúpaní bude ich pleť krásna, čistá a jemná a vlasy im budú rýchlejšie rásť. V tento deň bolo zakázané pracovať na poliach a záhradách. Na Veľký piatok si pripomíname ukrižovanie Ježiša Krista. Evanjelici ho považujú za najvýznamnejší sviatok.

Biela sobota

Na Bielu sobotu sa spomína na pochovanie Ježiša do hrobu. V tento deň prichádza jarné upratovanie a je potrebné mať doma poriadok a končiť s prípravami na hodovanie. Pripravujú sa obradné jedlá, predovšetkým z mäsa. V minulosti sa zapaľovali obrovské ohne a pálili sa tzv. judáše a vďaka týmto ohňom sa zbavovali všetkého zla. V domoch si následne zakladali nové ohne, aby si do domácností púšťali iba dobro.

Veľkonočná nedeľa

Najväčší sviatok predstavuje Veľkonočná nedeľa, ktorá je dňom hojnosti, radosti, veselia a osláv. Tento deň predstavuje Kristovo zmŕtvychvstanie. Týmto dňom sa zároveň aj ukončuje 40-dňový pôst a nadchádza veľká hostina plná jedla. Na obed býva Veľkonočná omša, po ktorej sa išlo domov hodovať. Tradovalo sa, že tomu, kto sa prvý vráti z omše domov, ako prvému dozrie úroda na poli. Sviatočný stôl, tzv. Stôl hojnosti, veľmi pripomína štedrovečerný stôl, je plný jedla ako napríklad zemiakový šalát, mäso, klobásy a rôzne dezerty a zákusky.

Veľkonočný pondelok

Po hojnej Veľkonočnej nedeli prichádza posledný deň sviatkov – Veľkonočný pondelok. Tento deň je venovaný zábave, kúpačkám, oblievačkám a šibačke. Voda predstavuje symbol zdravia, krásy a mladosti. Preto sprevádza všetky dni Veľkej noci. Typickým zvykom na západe je populárne šibanie a na východe zase poriadna oblievačka. Chlapci a muži šibú korbáčom z ôsmich, dvanástich alebo dvadsiatich štyroch spletených čerstvo narezaných prútov vŕby. Šibanie zabezpečuje silu, rast, hojnosť, a hlavne zdravie.

Súťaž osladkosti od dr Gerard
Zdroj foto: dr Gerard

TIP na Veľkonočnú výslužku

Naši chlapci si predsa zaslúžia výslužku za šibanie a polievanie. Čo ich najviac poteší? Predsa niečo sladké, chrumkavé a čokoládové. Na tohtoročnú Veľkú noc im ponúknite sušienky Chocobears – chrumkavých Medvedíkov od dr Gerarda, ktoré si obľúbi dieťa v každom veku! Čokoládový medvedíkovia sú plnený lahodným smotanovým krémom, poliaty jemnou čokoládovou polevou a uložený na chrumkavých keksíkoch. Každý keksík obsahuje dvoch macíkov, takže sa môžete so svojimi deťmi krásne a spravodlivo rozdeliť. Vďaka unikátnemu a praktickému baleniu sa nemusíte obávať, že sa vám keksíky zlepia. Všetky sú uložené na tácke, ktorú len stačí vybrať z obalu a môžete servírovať a ponúkať svojej rodine a kamarátom. Lahodné maškrtenie s úsmevom na tvári! Výrobky značky dr Gerard dostať v obchodných reťazcoch. Viac informácii na www.drgerard.sk

Veľkonočná súťaž! Traja z vás môžu vyhrať balíček sladkostí od dr Gerarda ! V balíčku nájdete vášnivé sušienky Passion v rôznych príchutiach, chrumkavé trubičky Rolls, jemné piškóty Palečky, chutných macíkov Chocobears a lahodné sušienky MAGIC. Do súťaže sa môžete zapojiť na našom Facebookualebo Instagrame

Reklama na magazín Vintage District