Blog

Bez ohľadu na to aké je ročné obdobie, doma túžime po príjemnom prostredí, v ktorom si oddýchneme. Faktorov, ktoré vplývajú na dobrý pocit je viacero, veľmi dôležitá je však teplota či kvalita vzduchu. Pokiaľ je v obydlí veľká zima či teplo, na komforte to nepridáva. Rovnako je to aj s kvalitou vzduchu, ktorý v uzavretom priestore dýchame. Ten nám môže zanechať následky na zdraví.

S jarou prichádzajú prvé teplé dni

Po vykurovacej zimnej sezóne prišla jar. Tá vie prekvapiť teplými dňami, ktoré nás pomaly, ale isto pripravujú na vysoké letné teploty, kedy vie ortuť v teplomeroch vystúpiť aj k 40°C. V dnešnej dobe platí, že je jednoduchšie vykúriť dom v zime, než ho ochladiť v lete. Pokiaľ je vo vnútri vysoká teplota, vzniká nekomfortné až nezdravé vnútorné prostredie a bez pochýb s tým treba niečo robiť. V izbách je najvhodnejšia teplota okolo 20 stupňov Celzia, kúpeľňa môže mať okolo 23 stupňov Celzia a v spálni je ideálna nižšia, a to okolo 18 stupňov.

Pozor na klimatizáciu

Každý z nás má iné preferencie teplôt a rozdiely panujú aj v ročných obdobiach. Kým niektorí majú v zime vykúrené na optimálnych 22 stupňov Celzia, pre iných môže byť táto teplota nízka a tak svoje obydlia prekurujú na vyššie teploty. Väčšie extrémy ale zažívame na jar a v lete, kedy ľudia príliš často využívajú klimatizáciu a z vnútorných priestorov sa stávajú „chladničky“ s nízkymi teplotami.

Klimatizáciu začíname používať už na jar, kedy prichádzajú prvé vyššie teploty. I keď nám pridáva na komforte, netreba to s ňou preháňať a treba si vedieť nastaviť správne hodnoty. Klimatizácia síce odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otvoreným oknom, ale zároveň prináša tiež množstvo nových negatívnych aspektov.  Klimatizáciu možno považovať za energeticky náročnú a nákladnú alternatívu, ktorá má vysokú spotrebu energie.

Najviac negatívny vplyv má však klimatizácia na naše zdravie. Tým, že klimatizácia nevymieňa vnútorný vzduch (iba cirkuluje stále dookola), je z neho suchý vzduch, ktorý spôsobuje suché oči, pokožku, problémy s dýchacími cestami či podráždenia. Zároveň pri príliš častom používaní a zlom nastavení klimatizácie môžete prechladnúť. Preto treba mať na pamäti, že ak je rozdiel teplôt medzi vnútorným prostredím a vonkajším vzduchom príliš veľký, nebude to mať dobrý vplyv na vaše zdravie.

Kontraproduktívne otváranie okien

Otvorenie okna je najstarším a najznámejším riešením vetrania chladným nočným vzduchom. Problém nastáva, keď vzduch stojí a je bez vetra. Bez prúdenia vzduchu totižto miestnosť nevyvetráte a nevychladíte. Kontraproduktívne je aj nechávanie otvoreného okna. I keď je v ranných hodinách vzduch chladnejší, pokiaľ necháte okno otvorené počas celého dňa, teplo sa do vnútra dostane. Otvorenie okna preto nie vždy pomáha bojovať proti prehrievaniu a zlepšovať vnútornú klímu. Cez otvorené okná sa vám do obydlia taktiež dostáva prach, peľ, hmyz či hluk. Otvoreným oknom teda svojmu domovu pri ochladení ani s čerstvým vzduchom veľmi nepomôžete.

Vetrajte vyvážene

Aby malo vetranie zmysel, musí pri ňom dochádzať k výmene vzduchu.  Alternatívou môže byť tzv. rovnotlakové vetranie. Tento vyvážený systém výmeny vzduchu dodáva čerstvý vonkajší vzduch, filtruje ho a upravuje na správnu teplotu a vlhkosť tak, aby bol vhodný na použitie v domácnosti. Systém sa nazýva vyváženým preto, lebo množstvo aktívne privádzaného čerstvého vonkajšieho vzduchu a aktívne odvádzaného použitého vnútorného vzduchu je úplne rovnaké.

Takéto vetranie zvyšuje pohodlie, ktoré je prepojené na zdravie a komfort bývania. Okrem toho pomáha predchádzať prehrievaniu a znižuje plytvanie energiou.

TIP Zdravé a príjemné bývanie

Bývanie ovplyvňuje rad faktorov. Na to, aby sa vám príjemne a zdravo bývalo vplýva napríklad hladina hluku, pocit bezpečia, ale aj teplota a vzduch. Práve čerstvý vzduch je alfou a omegou k tomu, aby ste pociťovali vo svojom obydlí komfort, ale taktiež aby vás doma netrápili zdravotné problémy. Tie môžu nastať práve vtedy, keď je vetranie v dome neefektívne a do obydlia nie je privádzaný čerstvý vzduch. Keďže dobré vetranie zaisťuje základ pre kvalitný a spokojný život, stavte na rekuperáciu od renomovaného švajčiarskeho výrobcu Zehnder, ktorá do vášho domova prinesie čerstvý vzduch a zároveň zamedzí prístup škodlivinám, baktériám, či alergénom. Vďaka účinnosti rekuperácie môžete získať až 95% tepla z odvádzaného, znečisteného vzduchu, a ušetriť tak náklady na kúrenie. Za pomoci voliteľného entalpického výmenníka je naviac možné optimalizovať relatívnu vlhkosť v interiéru. Komfortné vetranie Zehnder zaručuje najvyššiu funkčnosť a dlhoročnú životnosť, aj preto môže zákazník ťažiť z predĺženej záruky 5 rokov. Vypýtajte si odborný návrh konceptu vetrania zdarma aj s ponukou cenovej ponuky. Pre viac informácií navštívte https://www.zehnder.cz/rekuperace/vyhody-zehnder

Reklama na magazín Vintage District