Blog

Letné horúčavy predstavujú väčší predpoklad pre šírenie a množenie sa baktérií a vírusov, čo môže mať za následok vznik hnačky. Nepríjemné bolesti a pričastá návšteva toalety môže zaskočiť aj vás. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať aj tomu, aké jedlo jete a ako sa stravujete.

Hnačka predstavuje obrannú reakciu organizmu na zápal v čreve, kedy je prítomná vodnatá stolica bez pevnej konzistencie. Vo všeobecnosti teda môžeme povedať, že ide o frekventované, časté vyprázdňovanie stolice, ktoré je prítomné vo väčšom množstve. Hnačkou sa telo zbavuje škodlivín z obsahu čreva. Hnačka nie je ochorenie ale reakcia organizmu na zápal v čreve. Podľa skúseností lekárov, práve s príchodom horúcich dní, k nim prichádzajú ľudia s ťažkosťami v podobe hnačky či vracania.  Medzi nemalú časť pacientov patria práve deti, i keď medzi pacientami prirodzene môžeme nájsť ľudí každej generácie.

MUDr. Martin Matejka, všeobecný lekár pre deti a dorast tvrdí:  „Najčastejšie v letných mesiacoch tieto problémy vyvolávajú vírusy, ako sú adenovírusy, rotavírusy alebo norovírusy, tiež baktérie, napríklad campylobacter, salmonelóza. Teda ide o infekčné hnačky spôsobené najmä týmito patogénmi,“ pričom lekár tvrdí, že k potravinám, ktoré prispievajú k vzniku hnačky patria: napríklad majonézové produkty, zmrzlina, taktiež nedostatočne tepelne upravené a nevhodne skladované potraviny.“ Hnačku a jej priebeh sprevádzajú viaceré príznaky, podľa toho, akého majú vyvolávateľa. To, že sa už jedná o závažnú hnačku, spoznáte na základe úbytku hmotnosti, prímesou hlienu a krvi v stolici, a tiež prítomnosťou horúčky.

Aké rozoznávame typy hnačiek?

Sekrečná hnačka vzniká vtedy, keď príde k zvýšenému vylučovaniu vody a elektrolytov. Tento typ hnačky sa prejavuje vodnatou stolicou, kedy v priebehu jedného dňa sa z tela vylúči viac ako 1 liter vody. Táto vodnatá stolica sa pri sekrečnej hnačke nezlepšuje ani pri dodržiavaní hladovky, pričom je tiež sprevádzaná bolesťou brucha.

Motorickú, tzv. motilitnú hnačku môžete dostať v prípade, že trpíte zvýšenou funkciou štítnej žľazy, cukrovkou alebo ďalšími ochoreniami. Stolica sa pri tomto type hnačky vyskytuje viackrát za deň, v rozmedzí menej ako 1 liter, pričom dochádza k zníženej alebo zvýšenej pohyblivosti čriev.

Exsudatívna zápalová hnačka je spôsobená poškodením sliznice čreva prítomnosťou zápalu, stratou buniek nachádzajúcich sa na povrchu sliznice, tvorbou vredov. Pri tejto hnačke sa stolica vyskytuje v množstve menej ako 1 liter za deň, pričom je sprevádzaná zvýšeným vylučovaním krvi, hlienu, bielkovín do stolice a neprichádza k zlepšeniu ani vtedy, keď držíte hladovku.

Osmotická hnačka, tzv, resorpčná sa vyskytuje v prípade, kedy dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu látok, ktoré sa podieľajú na zadržiavaní vody. Pri nej sa hnačka vyskytuje viackrát za deň, v množstve menej ako 1 liter, pričom pri dodržiavaní spomínanej hladovky, prichádza k zlepšeniu stavu hnačky.

 Pomoc pri liečbe hnačky

V rámci liečby hnačky je podstatné dbať na dostatočnú rehydratáciu, pričom telu dodávame potrebné minerály, tekutiny, ktoré podávame vo forme prášku, šumivých tabliet, alebo aplikujeme podávaním priamo do žily. ,,Pri ochoreniach žalúdka a čriev spojených s hnačkou je základom liečby prísna diéta. Sliznica čreva je poškodená zápalom, rozmnožujú sa a kolonizujú ju patogénne baktérie častokrát produkujúce rôzne enterotoxíny, alebo vírusy. Bunky črevnej sliznice a bežné baktérie nie sú schopné spracovať súčasti potravy, preto pri nedodržiavaní diétnych opatrení dochádza častokrát k zhoršeniu prejavov hnačky“, vysvetľuje MUDr. Martin Matejka.

Podľa slov pacientov by mal ideálny prípravok proti hnačke účinkovať ihneď. Žiaľ, takýto prípravok neexistuje. Pri hnačke je však dôležité riešiť aj príčinu hnačky, a to je vo väčšine prípadov zápal sliznice čreva,“ tvrdí lekár, pričom podľa neho, tak prichádza k prenikaniu vírusov a baktérií cez ochrannú vrstvu sliznice čreva. „ Ochrániť črevnú sliznicu dokážu v takomto prípade preparáty na báze tanínu a želatíny, napríklad tanát želatíny,  ktoré potláčajú zápal v čreve, pravú príčinu hnačky. Preto je potrebné siahnuť aj po prípravkoch, ktoré  bránia zápalu a ďalšiemu rozmnožovaniu patogénov na sliznici čreva.“ Hnačka vás môže zastihnúť kedykoľvek a kdekoľvek, preto ju vo všeobecnosti môžeme zaradiť medzi celoročný ,,problém.“

Vyskúšajte účinnú zdravotnícku pomôcku – Tasectan!

Pomôžte si proti hnačke s pomocníkom v podobe voľnopredajnej zdravotníckej pomôcky s názvom Tasectan, ktorý rieši okrem samotnej hnačky a jej prejavov aj príčinu, ktorou je zápal v čreve. Tasectan obsahuje účinnú zložku s názvom tanát želatíny, ktorý neutralizuje zápal naviazaním sa na tieto bielkoviny, vyzráža ich, zmení štruktúru zápalových látok a tiež eliminuje z organizmu vylúčením v podobe stolice. Zároveň obnovuje fyziologickú funkciu črevnej steny.

Tasectan účinkuje na akýkoľvek typ hnačky, bez ohľadu na pôvodcu. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, pre starších ľudí aj pre novorodencov. Pre deti od narodenia do 14 rokov je dostupný vo forme prášku bez vône, farby a chuti, pričom je vhodné ho rozpustiť v čajovej lyžičke tekutiny a deti od 14 rokov a dospelých je dostupný vo forme kapsúl. Zdravotnícku pomôcku –Tasectan nájdete v lekárňach alebo na e-shope. Pozorne si prečítajte návod na používanie.

Viac užitočných informácií nájdete na www.tasectan.sk

Reklama na magazín Vintage District