Blog

Niektoré zdanlivo zdravé návyky v skutočnosti narobia viac škody ako úžitku. Toto je 10 chýb, ktoré robia ľudia posadnutí zdravým životným štýlom. 

Myslíte si, že žijete zdravo? Zamyslite sa nad tým, či v skutočnosti niektoré z vašich návykov nie sú pre zdravie skôr škodlivé. Aj v tomto smere totiž platí – všetko s mierou. Toto často robia ľudia posadnutí zdravým životným štýlom. Patríte medzi nich?

1. Nakupovanie biopotravín

V niektorých prípadoch má nakupovanie organických potravín svoje opodstatnenie, napríklad ak hľadáte mäso či ovocie bez škodlivých látok. Treba si však uvedomiť, že ani potraviny s nálepkou bio automaticky neznamenajú rozumnú kalorickú a výživovú hodnotu. Čokoláda, rôzne tyčinky zo zrniečok či keksíky z bioobchodu teda vôbec nemajú menej kalórií a ak ich nekonzumujete v minimálnej miere, vášmu zdraviu neprospejú.

2. Zanedbávanie spánku

Prehnane aktívni ľudia sú schopní vstať skôr, aby si ráno ešte stihli zacvičiť doma alebo dokonca v posilňovni. Ak však z tohto dôvodu nespávajú aspoň sedem hodín, problémy sa prejavia inde. Očakávať možno klasické príznaky nevyspatosti ako je podráždenosť a nedostatok energie, prípadne aj vážne problémy ako vysoký krvný tlak, depresia, cukrovka či problémy s imunitou.

Prečítajte si aj: Nervozita a stres, takto vplývajú na vaše zdravie

3. Nadmerné množstvo vitamínov

Aj pri vitamínoch a rôznych výživových doplnkoch platí, že treba poznať tú správnu mieru. Lebo aj priveľa “zdravého” môže v skutočnosti zdraviu uškodiť. Americký lekár Gary Rogg vysvetľuje, že žiadne dlhodobé štúdie zatiaľ jednoznačne nedokázali, či vitamíny a minerály, ktoré si kupujete v lekárni, naozaj pomáhajú zdraviu. “Ak chcete užívať výživové doplnky, robte to s mierou a dodržiavajte odporúčané denné množstvá,” upozorňuje.

4. Zbytočné užívanie liekov

Ľudia, ktorí sa prehnane starajú o svoje zdravie, si niekedy od lekárov pýtajú lieky aj v prípade, že ich nepotrebujú. Najhoršie je, ak zbytočne užívajú antibiotiká, ktoré zničia aj tie ‘dobré‘ baktérie v ľudskom tele. Preto ich rozhodne treba užívať len vtedy, keď je to nevyhnutné.

5. Strach z baktérií

Patríte medzi tých, ktorí sa bez dezinfekčného gélu na ruky v kabelke nepohnú z domu a každú chvíľu ho používajú? Opäť si treba pripomenúť – nič netreba preháňať. Prehnaná hygiena zdraviu škodí a ak sa baktériám príliš dôsledne vyhýbate a žijete v postate sterilnom prostredí, môžete si tým oslabiť imunitný systém. A predovšetkým pokožka, tráviaci trakt a vagína tie ‘dobré‘  baktérie potrebujú.

6. Nesprávny prístup k chudnutiu

Ak si myslíte, že môžete jesť, čo chcete, ak všetko aj tak spálite cvičením, mali by ste sa zamyslieť nad svojím životným štýlom. Nezdravé potraviny sú jednoducho nezdravé, aj keby ste cvičili od rána do včera, škodlivé látky vo vašom tele ostanú. Ak navyše prijímate priveľa kalórií a konzumujete nadmerne veľké porcie, pri chudnutí vás cvičenie aj tak nevykúpi. V rámci zhadzovania nadbytočných kíl je to síce mimoriadne dôležité, no samo o sebe nestačí.

7. Nevšímanie si obsahu soli

Ľudia, ktorí si dávajú pozor na to, čo jedia, si zvyknú všímať predovšetkým obsah kalórií, cukrov a tukov, no často prehliadajú množstvo soli. To pritom rozhodne netreba zanedbávať, keďže prehnané solenie súvisí okrem iného so zvýšeným krvným tlakom a tiež zadržiava v tele vodu. Treba si preto dať pozor predovšetkým na polotovary.

8. Pitie nízkokalorických bublinkových nápojov

Napriek tomu, že by sa z nich pre nízky obsah kalórií nemalo priberať, výskum, ktorý v roku 2011 realizovala Americká spoločnosť pre diabetes, ukázal pravý opak. U starších ľudí, ktorí tieto nápoje pili, vedci pozorovali päťkrát rýchlejšie priberanie v oblasi pása ako u ich rovesníkov, ktorí bublinkové nápoje s umelými sladidlami nepili.

9. Nadraďovanie sa nad lekára

Ľudia, ktorí si pomocou internetu sami hľadajú svoju diagnózu, sú nočnou morou každého lekára. Aj keď online informácie častom dokážu pomôcť, nie sú náhradou prehliadky u doktora, ktorý sa na váš zdravotný stav dokáže pozrieť objektívne a komplexne.

10. Prehnané cvičenie

Ak máte silnú vôľu a dokážete sa prinútiť k cvičeniu, aj keď sa vám vôbec nechce, je to skvelé, no telo potrebuje aj odpočinok. Kedy to preháňate? Ak ste extrémne vyčerpaní, nedarí sa vám zaspať, máte problémy s imunitou a neustále vás bolia svaly. Preto treba cviky striedať a dopriať si zaslúženú prestávku.

Reklama na magazín Vintage District