Ak si viete predstaviť aj zábavnejšie trávenie času ako upratovanie kuchyne, určite vás potešia šikovné tipy od odborníka. Pomôžu vám upratať rýchlo, efektívne a výsledok vás tak poteší, že si možno začnete upratovanie aj užívať.
1. Základom je plánovanie
Rozdeľte si upratovanie do fáz a začnite odvrchu. Zamerajte sa na vrch linky, pokračujte hornými poličkami, zásuvkami, dolnými skrinkami a nakoniec si posvieťte na potravinovú skriňu. Skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú potraviny po záruke, povrchy poutierajte a dbajte na skladovanie potravín vo vzduchotesných nádobách.
2. Dezinfekcia povrchov a miest s častým dotykom
Zamerajte sa najmä na miesta, ktorých sa často dotýkate ako pracovná doska, drez, kuchynský stôl a úchytky spotrebičov. Vymeňte textilné utierky, vydezinfikujte nákupné tašky, prípadne vyskúšajte aj jednoduchý recept na domácu dezinfekciu z liehu a silice s príjemnou vôňou citrusových olejov na prevoňanie celého priestoru. Tieto miesta sú prioritou pre udržanie čistoty kuchyne.
Prečítajte si aj: Ako oživiť kuchyňu, v ktorej sa žije
3. Zvláštna starostlivosť o špeciálne povrchy
Kvalitná kuchyňa si vyžaduje jemný prístup. „Vždy odporúčame metódy, ktoré chránia nábytok pred poškriabaním. Sklenené, matné alebo saténové povrchy si vyžadujú osobitnú starostlivosť. A preto je potrebné nečistoty odstraňovať okamžite a nedovoliť im zaschnúť. Na väčšie nečistoty je vhodné použiť špeciálne čističe určené na daný typ povrchu. Počas varenia netreba zabúdať na používanie digestora, aby ste predišli extrémnemu vlhkému prostrediu. Drevo si zaslúži špeciálnu starostlivosť,“ uzatvára expert na kuchyne a nábytok Ladislav Jelen z Oresi.
4. Žiarivé spotrebiče
Nezabudnite na spotrebiče. Aj keď sú zatvorené a uchránené pred zrakmi verejnosti, aby bola vaša kuchyňa naozaj čistá, je kľúčové venovať pozornosť aj ich hygiene. Pri upratovaní chladničky vyprázdnite jej obsah, odpojte ju z elektriny, rozmrazte, vnútro vyutierajte a umyte aj všetky vyberateľné diely. Pri rúre umyte aj mriežky a do vnútra nastriekajte čistiaci prostriedok, ktorý nechajte chvíľu pôsobiť. Do mikrovlnky vložte misku s citrónom nakrájaným na kolieska, zalejte ho vodou a pustite mikrovlnku na 3 minúty. Počkajte ďalšie 3 minúty a potom utrite všetky steny papierovými kuchynskými utierkami.
5. Záverečný krok
Záverečnou etapou je postarať sa o žiarivo čistú podlahu. Na začiatok zbavte podlahu nečistôt a drobných zvyškov vysávačom alebo mäkkou metlou. V závislosti od typu podlahy vyberte vhodný čistič. Pre dlažbu alebo linoleum sa hodí mäkký mop, na drevenú podlahu zvoľte mop s menej vlhkým materiálom. Nakoniec otvorte okná, vyvetrajte a užívajte si čistotu vo svojej kuchyni.