Vo štvrtok 23. mája sa v Bratislave stretli zástupcovia piatich hudobných festivalov z Česka, aby na tlačovej konferencii predstavili hlavné hudobné lákadlá svojich aktuálnych ročníkov, venovaných Roku českej hudby 2024, v ktorom uplynie 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu (1824-1884). Smetana však zďaleka nie je jediným jubilantom, na roky zakončené štvorkou pripadá aj výročie úmrtia Antonína Dvořáka (1841–1904) či výročia narodenia Leoša Janáčka (1854–1928), Josefa Suka (1874 – 1935) a mnohých ďalších hudobných velikánov.
Tlačovú konferenciu k hudobným festivalom otvoril veľvyslanec ČR na Slovensku, J.E. Rudolf Jindrák, ktorý vyzdvihol a ocenil pokračovanie česko-slovenských historicko-kultúrnych prepojení.
„Hold českým hudobným velikánom vzdáva Česká republika práve prostredníctvom hudobných festivalov. Viaceré z nich si za dobu svojej existencie získali medzinárodné uznanie a dátumy ich konania sú v kalendároch milovníkov hudby zaznačené s veľkým predstihom. Prehľad o hudobných podujatiach – koncertoch, festivaloch ale aj o múzeách venovaných hudbe, o rodných domoch skladateľov alebo o ďalších miestach spojených s ich tvorbou či životom Vám prináša portál agentúry CzechTourism kudyznudy.cz. Vďaka nemu si môžete naplánovať svoju návštevu a pripraviť si itinerár zážitkov pohodlne a vopred. Hudba sa dá počúvať kdekoľvek, ale lepšie ju pochopíte, keď poznáte aj atmosféru miest, kde vznikala“, povedala na margo Roku českej hudby Nora Gill, riaditeľka agentúry CzechTourism Slovensko, ktorá konfrenciu organizovala.
Medzinárodný festival Mahler Jihlava – Hudba tisícov 2024 (18.5. – 22.9. 2024)
23. ročník festivalu Mahler Jihlava nesie podtitul Gustav Mahler – české stopy a svojím programom sa pripája k Roku českej hudby 2024. Popri dielach národných klasikov Smetanu a Dvořáka a popri väzbe – Gustav Mahler a česká hudba – festival predstaví aj ďalšie skladby významných českých autorov, ktoré si zaslúžia pripomenutie.
Do Jihlavy tento rok zavítajú hviezdy českej i zahraničnej hudobnej scény. 18. mája sa na otváracom koncerte s hudbou Gustava Mahlera a Richarda Wagnera ujal taktovky svetoznámy španielsky dirigent David Giménez Carreras. Hrala Filharmónia Hradec Králové a vystúpila aj popredná česká sopranistka Eliška Weissová. Vrcholom festivalu bude uvedenie projektu Moja vlasť pred mojou vlasťou – vlastenecké motívy v českej hudbe 19. storočia, a to 13. júna 2024 v kostole Povýšenia sv. Kríža. Projekt získal výraznú podporu Ministerstva kultúry ČR v rámci dotačného programu na projekty naviazané na Rok českej hudby. Na mimoriadnom koncerte zaznejú diela Augusta Wilhelma Ambrosa, Františka Škroupa, Jozefa Richarda Rozkošného, Hynka Vojačka, Karla Šebora, Karla Bendla a Jozefa Leopolda Zvonara, teda autorov, ktorí vo svojej dobe stáli v tieni Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Predstaví sa Severočeská filharmónia Teplice pod vedením popredného českého dirigenta Petra Vronského a sopranistka Magdaléna Heboussa, sólistka Národného divadla v Prahe a držiteľka Ceny Gustava Mahlera na tohtoročnej Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch.
7. júla 2024 sa v rodnom Kališti pri Humpolci uskutoční tradičný narodeninový koncert, zaznejú Mahlerove piesne v podaní uznávaného nemeckého barytonistu Franza Hawlatu. Na jeseň sa festival plne sústredí predovšetkým na diela českých autorov, konkrétne Leopolda Koželuha, Pavla Vranického či Bedřicha Smetanu.
Viac na: www.jihlava.cz/festival/ a https://www.mahler2000.cz/
Medzinárodný hudobný festival Leoša Janáčka (30.5. – 3.7. 2025)
Na oslavy 170. výročia Janáčkovho narodenia sa Medzinárodný hudobný festival Leoša Janáčka zíde česká i svetová interpretačná, spevácka a baletná špička. Do Ostravy príde britská sopranistka Claire Booth, ktorá spievala aj s vynikajúcimi symfonickými telesami ako Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmóniou. „V Ostrave vystúpi na otváracom koncerte Janáčkovho festivalu, ktorý bude poctou nielen Leošovi Janáčkovi, ale aj skvelým ženám interpretkám. Symfonický orchester Českého rozhlasu totiž povedie austrálsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umelecká riaditeľka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,“ uviedol riaditeľ Medzinárodného hudobného festivalu (MHF) Leoša Janáčka Jaromír Javůrek.
Program je tento rok pripravený do siedmich miest Moravskosliezskeho kraja. Okrem Ostravy sa môžu na koncerty tešiť aj poslucháči v Opave, Frýdku-Místku, Novom Jičíne, Príbore, v Ludgeroviciach a v obci Hukvaldy. Rezidenčnou umelkyňou festivalu je inovatívna čembalistka Barbara Maria Willi, označovaná za hudobnú vizionárku. V príborskom kostole sv. Valentína vystúpi s barokovým súborom Collegium Colloredo, pod vedením prezidenta festivalu Tomáša Netopila.
„V odporúčaniach pre návštevníkov festivalu nesmieme zabudnúť na koncerty dvoch výborných poľských symfonických orchestrov s českými sólistami. Oba koncerty sa uskutočnia v Dome kultúry Poklad v Ostrave-Porube. Na tom prvom prednesie 6. 6. Karel Košárek za sprievodu Filharmónie Opole populárnu Gershwinovu Rapsódiu v modrom. Na tom druhom zaznejú husľové koncerty Jozefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podaní Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude práve na tomto koncerte 19. 6. prvýkrát hrať pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta medzinárodných súťaží Jiřího Habarta,“ hovorí J. Javůrek. K lákadlám patrí aj vystúpenie držiteľa Rádu britského impéria z roku 2023 – tenoristu Nickyho Spenceho v Janáčkově Zápisníku zmizelého.
Po dlhých 39 rokoch sa na Janáčkov festival vracia Janáčkova opera Káťa Kabanová s vynikajúcou Bree Nichols v hlavnej úlohe, návštevníci uvidia svetovú baletnú premiéru Návraty – sólisti z takmer celého sveta sa stretnú v Janáčkovom rodisku k jedinému predstaveniu v Českej republike, s ktorým prichádza slávna baletka a choreografka Věra Kvarčáková. Premiéru na Janáčkovom festivale bude mať aj Štefan Margita, ktorý vystúpi 30. 6. v hukvaldskej obore s Filharmóniou Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučeru.
Viac na: www.mhflj.cz
66. ročník Smetanovej Litomyšle (8.6. – 7.7. 2024)
Národný festival Smetanova Litomyšl – hlavné miesto osláv 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu, usporiada od 8. júna do 7. júla päťdesiat predstavení a koncertov a ďalšie desiatky súbežných akcií. Ako nás informoval dezignovaný umelecký riaditeľ Marek Šulc „dĺžkou aj rozsahom bude tento festival najväčší od svojho vzniku v roku 1946.“ Pri príležitosti jubilea svojho najslávnejšieho rodáka Smetanova Litomyšl prvýkrát uvedie všetky jeho opery v jednom ročníku. Libušu koncertne naštuduje Česká filharmónia pod vedením Jakuba Hrušu, s Katarínou Kněžíkovou v hlavnej úlohe a Adamom Plachetkom v úlohe Přemysla. Dalibora zinterpretuje Janáčkova opera Národného divadla Brno v koprodukcii s Waleskou národnou operou pod taktovkou dirigenta Tomáša Hanusa a pod vedením svetoznámeho britského režiséra Davida Pountneya. Brniansky súbor privezie aj Predanú nevestu v novej scénickej úprave režiséra Ondřeja Havelku, ktorý stojí aj za novou inscenáciou predposlednej Smetanovej opery Tajomstvo. Tú uvedie operný súbor pražského Národného divadla. Nové naštudovanie Hubičky odznie v prevedení Opery SND Bratislava, ktorá týmto titulom začala svoju činnosť v roku 1920. Dve vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stena zaznejú v podaní ostravského Národného divadla moravskosliezskeho.
Festival zaháji Česká filharmónia pod taktovkou svetovo uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu reprezentatívnym prierezom Smetanovho diela a Moja vlasť pod vedením Tomáša Netopila ho uzavrie. Zaznejú aj ďalšie opery, ako Janáčkova Jej pastorkyňa či Quo vadis Sylvie Bodorovej i špeciálne komponované koncerty s veľkým obsadením, ako sú záverečný diel tetralógie Sólo pre 100 sláčikov či program o pive a pivovaroch. Chýbať nebudú intímnejšie ladené komorné vystúpenia, sólové recitály či duchovná hudba. Program doplnia aj odľahčené predstavenia, kabaret Jonáš a tingl-tangl či brnianska novinka Hurvínek predáva nevestu. Na koncertoch vystúpia Josef Špaček, Marek Kozák, Pavel Svoboda, Pavel Haas Quartet, Wihanovo kvarteto aj Smetanovo trio, Huelgas Ensemble, Duo KCHUN, Alžbeta Poláčková i Pavel Černoch. V slávnych operných áriách a talianskych piesňach sa v Českej republike debutovo predstaví svetoznámy britsko-taliansky tenorista Freddie De Tommaso. Smetanovu Litomyšl už tradične sprevádzajú programy Festivalových záhrad, Smetanovej výtvarnej Litomyšle a Smetanovej poetickej Litomyšle.
Viac na: www.smetanovalitomysl.cz
Lednicko – valtický hudobný festival 2024 (14.9. – 12.10. 2024)
„Koncerty klasickej hudby, ktorých program definuje vzájomnosť hudobného bohatstva a slobodomurárskej symboliky – takýto aranžmán chystá Lednicko-valtický hudobný festival 2024. Jeho publikum bude zasvätené do tajov hudby a hudobných príbehov na jej pozadí, a to od úvodného Prológu na zámku Moravský Krumlov (14.9.) cez slávnostné zahájenie vedené PKF – Prague Philharmonia na čele s husľovým virtuózom svetového formátu Maximom Vengerovom (28.9.) po záverečný galakoncert na zámku Valtice (12.10.),“ uviedol Jiří Partyka, umelecký riaditeľ LVHF.
Za vyzdvihnutie stojí šiesty koncert LVHF 2024, ktorého program vymaní festivalovú atmosféru z jej klasického prúdu. Svojich návštevníkov prenesie do 20. storočia, do doby, keď je z USA do Európy importovaná Sweet and Dance Music. Pocta Dukovi Ellingtonovi, americkému jazzovému mágovi a zároveň slobodomurárovi, v autentickej interpretácii Bratislava Hot Serenaders sa uskutoční na zámku Mikulov.
„Termíny pre objavovanie nových hudobných sfér sú naplánované od 14. septembra do 12. októbra 2024 v lokáciách Lednicko-valtického areálu na južnej Morave. K nim ďalej patrí Dianin chrám (známy tiež ako Rendez-vous), zámok Mikulov, jazdiareň zámku Lednice a tiež Kostol Sv. Jakuba Staršieho v Ledniciach, kaštieľ Lány a Pohansko aj unikátne barokové valtické divadlo. Ide o nádherné lokácie a pamiatky UNESCO situované vo vinárskom regióne, z ktorých niektoré sú vzdialené len hodinu jazdy autom z Bratislavy,“ pozval Jiří Partyka svojich slovenských susedov za hudobnými zážitkami tohtoročného Lednicko-valtického hudobného festivalu.
Viac na: https://www.lvhf.cz/
Janáček Brno (1.11. – 24.11. 2024)
Tohtoročný festival zaháji nová inscenácia opery Výlety páně Broučkovy v podaní operného súboru Národného divadla Brno, v réžii Roberta Carsena a pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanovića. Na festival sa po strhujúcom prevedení Zápisníka zmiznutého na minulom ročníku vracia britský tenorista Nicky Spence, tentoraz v úlohe Mateja Broučka. “Nová festivalová produkcia vzniká v koprodukcii s Teatro Real Madrid a Staatsoper Unter den Linden Berlin, pre festival je to ďalší významný krok k šíreniu Janáčkovho diela na svetových javiskách s poprednými interpretmi,” dodáva Jiří Heřman, umelecký šéf opery NdB. Festival prinesie prierez Janáčkovou tvorbou od Jej pastorkyne v koprodukcii opery Moravského divadla Olomouc a Janáčkovej opery NdB po dve vrcholné diela. Skvelú inscenáciu opery Vec Makropulos uvedie berlínsky súbor Staatsoper Unter den Linden v réžii Clausa Gutha s nemeckou sopranistkou Dorotheou Röschmann, laureátkou dvoch cien Grammy.
Príhody líšky Bystroušky oslávia 6. novembra 100. výročie svojej svetovej premiéry. Na festivale zaznie hneď dvakrát, najprv sa predstaví nová produkcia Národného divadla moravskosliezskeho a potom brniansky súbor zablahoželá k výročiu svojou inscenáciou s mimoriadnymi hosťami Katarínou Kněžíkovou a Adamom Plachetkom. Jeden z festivalových večerov bude patriť Davidovi Radokovi a jeho interpretácii jednej z najobľúbenejších českých opier – Dvořákovej Rusalky. Ako vyvrcholenie Roku českej hudby festival prinesie aj zriedka uvádzané diela, napr. operu Šarlatán brnianskeho skladateľa a Janáčkovho obľúbeného žiaka Pavla Haasa, ktorá mala v roku 1938 v Mahenovom divadle svetovú premiéru a na festivale ju uvedie ostravský operný súbor v réžii Ondřeja Havelku. Súčasťou festivalu budú tradične aj nové diela študentov JAMU a komponovaný program brnianskeho konzervatória, venovaný skladateľke Vítězoslave Kaprálovej.
Okrem hlavného programu sú pripravené i sprievodných akcie, výstavy v Pamätníku Leoša Janáčka aj v divadelných budovách či edukatívne akcie pre školy. Partnerská organizácia TIC Brno pripravuje k festivalu Janáček Brno výpravy pešo aj minibusom po Janáčkových stopách Brnom, jednodňový zájazd do Hukváld, ochutnávku jedál podľa receptov Janáčkovej gazdinej, výstavy venované Bystrouške alebo životu u Janáčkovcov i možnosť stretnúť na mnohých miestach v Brne Janáčka so psom Čiperom a po naskenovaní QR kódu si môžu návštevníci prehrať aj hudobnú ukážku.
Viac na: www.janacek-brno.cz a www.leosjanacek.eu/festival-jb a www.leosjanacek.eu/janacek170
Rok českej hudby 2024 a 104. výročia založenia SND
Opera SND pri príležitosti Roku českej hudby 2024 a 104. výročia založenia SND uviedla tento rok novú inscenáciu opery Bedřicha Smetanu Hubička. Toto nádherné dielo je späté so SND, odkedy sa začali písať jeho dejiny – práve Hubička pred 104 rokmi slávnostne otvárala Slovenské národné divadlo. Súčasná inscenácia Hubičky v SND režisérky Andrey Hlinkovej, odetá do nádherných kostýmov renomovaného módneho dizajnéra Borisa Hanečku, je pôvabným dielom pre celé rodiny a krásnou lekciou dôležitosti odpustenia a lásky. Českí diváci ju budú mať príležitosť vidieť aj v rámci programu festivalu Smetanova Litomyšl v júli.
V repertoári Opery SND nechýba ani najpopulárnejšia česká komická opera Predaná nevesta. Inscenácia v hravej a vtipnej réžii Pavla Mikuláštíka sa po dlhšej prestávke vrátila do repertoáru práve pri príležitosti Roku českej hudby 2024.
Brilantne roztancovaná operná rozprávka Čert a Káča Antonína Dvořáka už tretiu sezónu v SND fascinuje deti, tínedžerov aj dospelých. Verzia mladej režisérky Zuzany Fischer oblečená v steampunkových kostýmoch, plná akrobatických a parkúrových kúskov má u divákov veľký úspech.
Nemenej úspešná je v Opere SND aj Dvořákova Rusalka, jedna z najkrajších českých opier vôbec. Na javisku SND má rozprávkovú podobu dokonalého fantazijného sveta vodných víl, ktorý ožíva v noci pri svite mesačného splnu a opäť láka na predstavenia celé rodiny.
„Opera SND bude pokračovať v oslavách Roku českej hudby 2024 aj v novej sezóne, a to uvedením novej inscenácie zásadného diela Leoša Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Operná rozprávka pre dospelých zaznie v hudobnom naštudovaní svetovej dirigentskej hviezdy Juraja Valčuhu a v réžii medzinárodne renomovanej slovenskej režisérky Slávy Daubnerovej. Jej pohľad na Janáčkovu operu je súčasnou a veľmi osobitou interpretáciou rozprávkového príbehu, ktorému dominuje sugestívna analýza medziľudských vzťahov a téma vzťahu človeka k prírode“, uviedol dramaturg opery SND Jozef Červenka.
Viac na: https://snd.sk/program