Bolestivá a nepravidelná menštruácia trápi mnohé ženy. Ak patríte k nim, môžu byť za tým tieto prekvapivé dôvody, ktoré veľa žien prehliada.
Bolo by skvelé vedieť na deň presne, kedy sa naše dni dostavia. Vedeli by sme si lepšie naplánovať výlety, či dovolenky a nikdy by sme netŕpli, prečo nám menštruácia opäť mešká. Priemerný cyklus by mal trvať 28 dní, ale pokiaľ sa vám menštruácia vždy začne v dňoch medzi 24-31, stále sa to považuje za normu. Bolestivá a nepravidelná menštruácia je zvyčajne známkou toho, že niečo nie je v tele v poriadku. Majte preto na vedomí nasledujúce body, ktoré zohrávajú pri menštruácii veľmi dôležitú úlohu.
Užívanie liekov na predpis
Každý liek, ktorý v sebe zahŕňa hormóny, môže ovplyvniť menštruáciu. Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť, je, že hormóny nepôsobia izolovane. Všetky hormóny, ktoré užívate, sú prepojené a dostávajú sa do celého krvného obehu. Nikdy preto nezabudnite svojho lekára informovať o prípadnom užívaní liekov, aby ste si nevhodnou kombináciou liekov nepoškodili zdravie.
Dlhodobý stres
Extrémne vyčerpanie a stres majú rovnako za následok nepravidelnú menštruáciu, ako aj problémy s otehotnením. Naučte sa zorganizovať si svoj deň a nájdite si chvíľu času len pre seba a relax.
Náročné cvičenie
Počuli ste niekedy o tom, že profesionálne bežkyne strácajú menštruáciu? Skutočne je to tak. Časté a prísne cvičenie v kombinácii s nízkou hladinou telesného tuku má za príčinu postupné ukončenie produkcie pohlavných hormónov. Aj pri cvičení platí pravidlo – všetko s mierou.
Nadváha
Nadváha môže spôsobiť abnormálny menštruačný cyklus, čo môže viesť k neplodnosti. Nadbytok tukových buniek vedie k zvýšeniu hladiny estrogénu, čo môže v konečnom dôsledku zastaviť prácu vaječníkov pri uvoľnení vajíčka. Ak ste v poslednom čase výrazne pribrali, môže nadváha hormonálne rozhodiť váš menštruačný cyklus, alebo ho dokonca prerušiť.
Podváha
Vaše telo má opačnú reakciu, keď trpíte podváhou – telo neprodukuje dostatok estrogénu. Pokiaľ celý život vážite menej ako je priemer, nemusí to byť problém. Horšie je to v prípade značnej straty váhy v krátkom časovom období. Pokiaľ ste aj vy veľa schudli a vaša menštruácia prestala byť pravidelná alebo ju nemáte vôbec, je nevyhnuté vyhľadať lekára.
Prečítajte si aj: Kedy vírusy útočia najviac na človeka? Dávajte si pozor v týchto hodinách
Cestovanie cez časové pásma
Váš mozog produkuje hormón melatonín, ktorý signalizuje telu, že je čas ísť do postele. Ale keď cestujete do iného časového pásma, vaše telo uvoľňuje melatonín, ako keby ste boli ešte doma, aj napriek tomu, že v inej krajine je aktuálne deň. S cieľom prispôsobiť sa novému pásmu vaše telo potláča hormón, až dokým si nepôjdete ľahnúť. Pokiaľ cestujete len zriedkavo, telo takúto záťaž dokáže zvládnuť. Pri pravidelnom cestovaní však aj toto môže byť príčinou nepravidelnej alebo bolestivej menštruácie.
Práca s pesticídmi
Pesticídy blokujú hormóny vo vašom tele. Viacero štúdií ukázalo, že ženy, ktoré pracujú na farme alebo sú v každodennom kontakte s pesticídmi, trpeli nepravidelnými cyklusmi. Pokiaľ teda pracujete v takejto oblasti, snažte sa obmedziť kontakt s pesticídmi. Zároveň tiež pomáha konzumácia biopotravín.
Menopauza
Menopauza je koniec reprodukčného obdobia ženy. Hladina pohlavných hormónov je tak nízka, že už k menštruačnému cyklu nemôže dôjsť. Menopauza je prirodzená a prichádza okolo 50 roku života, u fajčiarok zhruba o 1,5 roka skôr.
Zlý spánok
Ženy, ktoré pracujú nepravidelne (ako zdravotné sestry či letušky), zažívajú častejšie nepravidelnú menštruáciu. Nedostatočný spánok totiž ovplyvňuje vaše reprodukčné hormóny, ktoré majú vplyv na ovuláciu a menštruáciu.